-3 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapCsemegeEltűnhetnek a nagyragadozók?

Eltűnhetnek a nagyragadozók?

A világ hat nagy ragadozója több mint 90 százalékot vesztett történelmi élőhelyeiből – állítja amerikai kutatók új tanulmánya.

Az etióp farkas, a vörös farkas, a tigris, az oroszlán, az afrikai vadkutya és az afrikai gepárd mind veszélybe került, ahogy az emberi települések és a gazdálkodás elfoglalta élőhelyüket. Az etióp farkasok természetes élőhelyük 99 százalékát, a tigrisek 95 százalékát veszítették el – ismertette a kutatást vasárnap a BBC News.

A tudósok szerint létfontosságú a fajok megőrzése érdekében, hogy eredeti élőhelyükön újratelepítsék ezeket a ragadozókat.

A Royal Society Open Science folyóiratban publikált tanulmányt az Oregoni Állami Egyetem két tudósa, Christopher Wolf és William Ripple jegyzi. A kutatók a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) adatbázisának vörös listája adatai alapján térképezték fel 25 nagy ragadozó jelenlegi populációját. A kapott adatokat vetették össze 500 évvel ezelőtti térképekkel. Munkájuk megmutatta, hogy a ragadozók élőhelyének eltűnése globális probléma.

– Az általunk tanulmányozott 25 nagy ragadozó 60 százaléka, 15 faj történelmi élőhelyének több mint felét veszítette el. Ez azt jelenti, hogy életben maradásuk és fontos ökológiai szerepük megőrzése érdekében szükséges a tudományosan megalapozott visszatelepítésük azokba a régiókba, ahonnan szinte eltűntek – mondta el Wolf.

A tudós hangsúlyozta, hogy ennek a feladatnak fontos eleme, hogy az emberek nagyobb toleranciával forduljanak a nagy ragadozók felé.

A visszatelepítési programok azokon a helyszíneken a legsikeresebbek a tudósok szerint, ahol kicsi az emberi populáció, és korlátozott a mezőgazdasági termelés.

Ripple szintén kiemelte, hogy a nagy ragadozók kihalása elleni küzdelem mindenképpen azon dől el, hogy az emberek mennyire támogatják. A nagy ragadozók visszatelepítése különösen a természetvédelmi területeken lehet sikeres. Ezért további nagy természetvédelmi területek létrehozása is sürgetően szükséges a fajok megőrzéséhez – mondta a szakember.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő