Hirdetés

Fodrozódó vízfelszín, harangláb a szántásban, gyökerek közül előbukkanó falak, üres szobákba nyíló ajtók. A pécsi Janus Pannonius Múzeum (JPM) Néprajzi Múzeumában október 17-én nyíló kiállítás képei, tárgyai elveszett világokról mesélnek.

A 20-21. században sok ezer európai település szűnt meg, vagy tart máig a haláltusája – olvasható a JPM sajtóközleményében. A falvak kihalásának, felszámolásának sokféle, legtöbbször társadalmi, politikai, ritkábban természeti okai vannak.

Az egyes települések története más és más, különböző okok gyengítik megtartó erejüket vagy vezetnek eltűnésükhöz. Az elköltözött vagy még ott lakó, szegénységgel, elszigeteltséggel küzdő emberek sorsa, túlélési stratégiája is sokféle.

Az „Atlantisz. Kis világok” projekt róluk és egyben nekik is szól – emeli ki a múzeum.

A kiállítássorozat Közép-Európa tájainak eltűnt vagy kihalóban lévő településeiből mutat be huszonhármat. Az előkészítés során magyarországi, romániai, szerbiai, horvátországi, szlovéniai és németországi kutatók keresték fel a falvakat vagy azok helyét, beszélgettek egykori lakóikkal, gyűjtöttek össze történeteket, tárgyakat, fényképeket. A magyarországi kiállítás alapját képező kutatásokat egy újvidéki történész kutató, a Pécsi Tudományegyetem kutatói és a budapesti Néprajzi Múzeum munkatársa végezték.

Az „Atlantisz. Kis világok” projektbe kiválasztott hazai falvakat a JPM Néprajzi Osztálya mutatja be. A kiállításon a Tolna megyei Dolina, a baranyai Korpád és Gyűrűfű, az észak-magyarországi Derenk és a vajdasági Terján történetei láthatók. A tárlatot október 17-én, délután öt órakor nyitja meg Vándor Andrea, az Atlantisz Projekt vezetője, aki október 18-án, 16 órakor, valamint október 19-én, 11 órakor két kurátori tárlatvezetést is tart.

Hirdetés