Rajtuk kívül további négy magánszemély és négy civil szervezet kapta meg a díjat.
Az éppen ma 15 éves Emberség Erejével Alapítvány minden évben díjazza azokat a magánszemélyeket és civil közösségeket, akik a nyitott, toleráns, szolidáris és befogadó társadalomért a legtöbbet tették a régióban.
A jelölési folyamatot követően idén is az alapítvány kuratóriuma választotta ki több tucat jelölt közül azt az 5-5 magánszemélyt, illetve közösséget, akik az Emberség-díj 2021 elismerésben részesülnek. Az elmúlt hetekben az Alapítvány Facebook-oldalán mutatták be a díjazottakat, akik – ahogy a szervezet közösségi oldalán fogalmaznak – „sokszor magukat sem kímélve munkálkodnak azon, hogy jobbá, egy kicsit boldogabb hellyé tegyék a világot, amiben élünk”. Közülük egy szervezet és egy személy részesül pénzjutalomban, utóbbi pedig az Emberség-díjat jelképező, villanykörtét formázó szobrocskát is hazaviheti.
Vasárnap este nyolckor jelentették be egy videóval az Emberség Erejével Facebook-oldalán, hogy idén Vatai Éva, a pécsi Leőwey Klára Gimnázium tanára, és a lakhatási szegénységben élők jogaiért küzdő, őket segítő A Város Mindenkié Pécs közösség kapják a „fődíjat”.
Ahogy a szervezet közösségi oldalán írják, Vatai Éva „több mint három évtizede tanít az Leőweyben, óráin generációk nőttek fel. Az elveihez ragaszkodó tanárnő a pécsi közélet aktív szereplője. Ha az igazságérzete megköveteli, akkor tüntetést, vitákat, performanszokat szervez.”
„Elkötelezettségét is érzékelteti, hogy 33 éve ugyanabban a középiskolában tanít, tanóráin pedig következetesen képviseli a demokrácia értékeit. Diákjait, akik közül sokan már rendezők, színészek, drámapedagógusok, többek között azzal a tudással bocsájtja útra, hogy „soha ne féljenek gondolataikat megfogalmazni és kimondani, mert a büntetéstől való félelem nem viszi előre a társadalmat” – írják a pedagógusról.
Az AVM Pécsről a következőket írták az Emberség Erejével Alapítvány oldalán: „Kiszolgáltatott és sokszor kilátástalan helyzetben lévő embertársainkon segítenek A Város Mindenkié Pécs aktivistái. A csoport Pécsen elsőként kezdett el foglalkozni az intézményrendszeren kívüli lakhatási érdekvédelemmel. Sok esetben pótolhatatlan támogatói a fedél nélkül élőknek és a lakhatási szegénységgel küzdőknek. Informálnak, jogot és jogeseteket értelmeznek, segítenek a hatósággal történő kommunikációban, és ha kell, akkor megmozdulásokat, figyelemfelkeltő, tiltakozó akciókat szerveznek – mindezt az érintettek aktív részvételével.”
További Emberség-díjasok:
- Bán Mária
- Hosszú Dalma
- Pákoliczné Lengyel Erika
- Turnár Csilla
- Tandem Színház
- Pécsi Kosár Közösség
- People First
- Uzdi Diákok Baráti Társasága