-3 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
KezdőlapPécs AktuálEmlékezzünk együtt a pécsi főtéren: 100 éve szabadult fel a szerb megszállásból...

Emlékezzünk együtt a pécsi főtéren: 100 éve szabadult fel a szerb megszállásból a régió

Pécs és a Dél-Dunántúl 33 hónapnyi szerb megszállás után 1921-ben felszabadult az elnyomás alól. Ennek a fontos eseménynek a 100. évfordulójára emlékeznek hagyományőrzők augusztus 22-én, a Széchenyi téren, nagyszabású felvonulás keretében. Hogy pontosan mire készülnek, azt Tóth János, a pécsi Szabolcs Fejedelem Hagyományőrző Íjász és Lovasíjász Egyesület alapítója és elnöke árulta el lapunknak. 

Összesen körülbelül 120-150 hagyományőrző – köztük pécsi, budapesti, győri, soproni egyesületek tagjai – és hivatásos katona fog felvonulni a vasárnapi programon. A Lánc utcai rendelőintézet előtti füves területen gyülekeznek majd, majd a gyalogos csapatok a Király utcán (az 1921-es bevonulásnak útvonalán) át közelítik meg a Kossuth teret, itt találkoznak a lovasokkal. Az egész alakulat aztán együtt érkezik 10 órára a Széchenyi térre, ahol a megemlékezés, koszorúzás zajlik majd. A körülbelül egyórás programról bővebben ITT írtunk.

– Körülbelül 40 gyalogosról van szó, akik a monarchiával szakító Horthy Miklós által a Nemzeti Hadseregnek készíttetett egyenruháinak korhű másolataiban jelennek majd meg. Ezek a zöldesszürke anyagból varrt darabok egyébként Veszprémben készülnek a mostani alkalomra. A rendezvényen résztvevők Világháborús fegyvereket és sisakokat, málházott korhű hátizsákokat látnak majd a felvonulókon. A lovasok ruhája is zöldesszürke lesz, ami süvegnek nevezett, darutollal ékesített fejfedővel egészül ki. Hat ló egy I. világháborús ágyú replikáját fogja vontatni, lesz egy eredeti parancsnoki hintó, valamint egy gulyáságyú és egy trénkocsi is. Pécs környéki civil lovasok is közreműködnek majd a menetben, ők vezetik majd a csapatot. Illetve most szolgálatot teljesítő, tartalékos katonák is részt vesznek. A koszorúzás után Árpádtetőn is megemlékezünk, hiszen itt történt anno a határátlépés – mondta el Tóth János.

Hozzátette, a megemlékezésen résztvevő városlakóknak lehetősége lesz a hagyományőrző katonákkal fényképet készíteni, kérdezni őket a korhű felszerelésekről. Emellett pedig világháborús szerelésbe öltözött egyesületi tagokkal is lehet majd találkozni a nézők között.

Az esemény főszervezője a Centenáriumi Hagyományőrző Honvéd Gyalog Dandár, támogatói és partnerei pedig a Honvédelmi Minisztérium, a Baranya Megyei Önkormányzat, valamint Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata.


A szerb megszállásról korábban is írtunk: 

Szétlopott, megcsonkított Pécset hagytak maguk után

A megszállásról és annak végéről akkori, 1921-es felvételek is vannak, melyek egy részét IDE kattintva megtekinthetjük. 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő