A tervek szerint emléktáblát állítanak a tubesi radartelepítés elleni sikeresen megvívott „harcra” való emlékeztetőül. A munka költségeit egy egyesület állja, a közgyűlés hamarosan dönt az elhelyezéshez szükséges rendelet megalkotásáról.
A Civilek a Mecsekért Mozgalom (CMM) éveken keresztül küzdött a Tubesre tervezett NATO-radar felépítése ellen: demonstrációkat szerveztek, peres eljárást folytattak. A Legfelsőbb Bíróság végezetül idén tavasszal adott igazat a pécsieknek, Hende Csaba honvédelmi miniszter pedig szeptemberben ünnepélyes keretek között nyitotta fel a csúcsra vezető sorompót. Ezzel a gesztussal erősítve meg azt, hogy immár biztos: a hegyen nem épül lokátor.
A tervek szerint a lokátorellenes harc szimbólumává vált János-kilátóra egy negyven centiméter magas és hatvan centiméter széles gránittáblát helyeznének el, amely az ügyben kifejtett társadalmi összefogásnak állítana emléket. A kérést már két bizottság is támogatta, ugyanakkor a közgyűlésnek rendeletet kell alkotnia a kő elhelyezéséről.
A két és fél méter magasságban elhelyezendő emlékkövet Guth József kőfaragó mester készítette el. Az elhelyezésével, engedélyeztetésével, létrehozásával kapcsolatos költségeket pedig a Patacsi Művelődési Egyesület állja.
A városházi előterjesztés szerint a tubesi csúcson a kilátót 1910-ben húzták fel, majd ezt 1981-ben lerombolták. Kovács Szabó János kezdeményezésére – részben közadakozásból – építették fel a jelenleg is látogatható körpanorámás tornyot.
Frissítve (kedd, 14:21)
A Civilek a Mecsekért Mozgalom sajtóközleménye:
„EMLÉKTÁBLA-AVATÁS a Tubesen 2010. november 23-án fél 6-kor, a küzdelem 5 éves évfordulóján. A radarmentességért való küzdelem 2005. november 23-ával kezdődött, Gyurcsány Ferenc a Sándor-palotában bejelentette, hogy a Tubesre tervezik a nagyhatósugarú NATO radart.
Az emléktábla: KÖSZÖNET AZ ŐRZŐKNEK
Ott a helye MINDENKINEK, aki magáénak vallja, fontosnak tartja a Tubes radarmentességét.
Hozd barátaidat, gyertyát, batyut!”