-4 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
KezdőlapPécs Aktuál"Én pécsi vagyok és nem politikus"

„Én pécsi vagyok és nem politikus”

Október 15-én megalakult Pécs új közgyűlése. Az ünnepi eseményen, némileg szokatlan módon beszédet mondott a PTE rektora, Miseta Attila és Felföldi László megyés püspök is. A Fidesz-KDNP-ÖPE szövetség tagjai közül két új képviselőt, Marsalkó Pétert és dr. Cziráki Attilát kérdeztük, mit gondolnak az elhangzottakról, illetve arról, hogy az alakuló ülésen nem sikerült alpolgármestert választani.

Marsalkó Péter, a Fidesszel szövetséges Összefogás Pécsért Egyesület képviselője lapunknak elmondta, tisztában van azzal, hogy a polgármester az új közgyűlésben nehéz helyzetben van. Szerinte Péterffy Attila a júniusi önkormányzati választások számára kedvezőtlen eredménye után most kénytelen volt „felocsúdni”. Ezt nem is csodálja – fogalmazott a képviselő –, mivel „szűz gyerekként” neki kifejezetten nehéz volt átlátni és megérteni, hogy a közgyűlésben hányféle szemszög és megközelítés „kavarodik” össze: politikai gondolkodás, lokálpatrióta gondolkodás, frakciógondolkodás. 

– Azt átlátom, hogy a Péterffy-oldal és a Csizmadia-oldal mit akar, azt viszont, hogy a négy kisebb szervezet mit szeretne és hogyan, számomra titok. Én most is azt mondom, amit a polgármesterrel való közös beszélgetésünk során is mondtam. Hogy én pécsi vagyok és nem politikus, a belváros pedig nem politikai színtér. Ezért sem szerettem volna hangsúlyosan részt venni a politikai csatákban, pártarculati dolgokban. Én azt látom, hogy a hatalmi csatározásoknak egy kicsit csitulnia kell ahhoz, hogy egy szélesebb körű összefogás jöjjön létre a közgyűlésben – mondta. 

Megemlítette továbbá, hogy a sajtó tiszteletét is visszaállítaná: „ne csak jobbos és balos” újságok, portálok legyenek, akik kizárólag védik vagy támadják a polgármestert. Itt Marsalkó Péter kiemelte, hogy szerinte ki kell mondani és maximálisan tiszteletben kell tartani, hogy a pécsiek többsége Péterffy Attilát szereti.  

– Megadni a kellő tiszteletet és elfelejteni azt a tévutat, ami most megy a helyi sajtóban és politikában, hogy „ki ez, ki az, ki ilyen, ki olyan”, ez az én álláspontom – mondta.  

Felföldi László megyés püspök és Miseta Attila rektor beszéde kapcsán Marsalkó Péter kitért arra – amellett, hogy eszmeiségükkel egyetért –, hogy szerinte az egyházmegye és az egyetem vezetőinek többet és aktívabban kellene jelen lennie a közgyűléseken, hiszen ezeknek az intézményeknek nagy szerepe van a város életében, nagyban befolyásolják a pécsiek mindennapjait. Mint mondta, el tudja képzelni, hogy a püspök, a rektor, és a város komolyabb döntéshozói negyedévente „számot adnak” munkájukról, terveikről, az önkormányzattal való együttműködésükről.

A megyéspüspök felszólalása kapcsán a Fidesz-KDNP frakció tagja, a közgyűlésbe újonnan bekerülő dr. Cziráki Attila egy személyes szálat is megemlített, amikor lapunk megkereste.

– Püspök úrral nekem nagyon régre visszanyúló a kapcsolatom – árulta el a képviselő. – Az alakuló ülésen elmondott beszédét teljes mértékben a magaménak érzem. Felföldi László Pécsre érkezésével nem csak az egyházmegye nyert nagyon sokat, de az utóbbi pár évben jól látható, hogy a város és az egyházmegye kapcsolata is sokkal szorosabbá vált.

A PTE rektorának felszólalásában elhangzottakkal is egyetért Cziráki. Ahogy fogalmazott, ő már több mint 30 éve egyetemi polgár, egy ideje már mint vezető, így pontosan tudja azt, hogy egy egyetemi városban az önkormányzat és az intézmény együttműködésre van ítélve. Szerinte az eddigieknek megfelelően a lehető legszorosabb kapcsolatra van szükség a két szereplő között, és önkormányzati képviselőként ezért is fog dolgozni a következő ciklusban.

Cziráki Attila a közgyűlés érdemi része kapcsán úgy fogalmazott, sejthető volt, hogy az fog történni, ami végül történt, tehát őt nem lepte meg, hogy végül nem sikerült alpolgármestert választania a testületnek. Kiemelte azonban, hogy személy szerint sajnálja, hogy ez így alakult, ugyanakkor biztos benne, hogy hamar meg fog oldódni ez a helyzet, úgy véli, számos olyan tagja van a közgyűlésnek, aki alkalmas az alpolgármesterei pozícióra. Kíváncsiak voltunk, hogy a Fidesz-KDNP frakció fog-e esetleg javasolni valakit Péterffy Attilának, azonban Cziráki azt mondta, tudomása szerint nem.

Szerinte ha felállnak az új testület bizottságai, elindulhat majd az érdemi munka is, így biztos benne, hogy hamarosan már erről fognak szólni a hírek.

– Fontosnak tartom elmondani, hogy bár sok helyen rám „a fideszes Cziráki Attilaként” hivatkoznak, én nem voltam tagja soha, semelyik pártnak, és nem is tervezek ilyet – hangsúlyozta a képviselő. – A lakóhelyem, a 8-as körzet érdekében szerettem volna dolgozni, ehhez pedig szükség volt egy jelölőszervezetre. Természetesen van egyfajta beállítottságom, politikai gondolkodásom, ebből a szempontból adta magát, hogy milyen színekben induljak. Nekem azonban nem a pártpolitika a fontos, hanem azok az ügyek, amikért tenni akarok képviselőként. Elsősorban természetesen a választókörzetem ügyes-bajos dolgai, de e mellett, szakmai múltam alapján talán nem meglepő módon a város egészségügye és oktatása.

Szöveg: Pernecker Dávid és Szakács Miklós

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő