Az utóbbi években népszerű energiaitalok egyáltalán nem veszélytelenek – hangzott el az Európai Hipertónia Társaság idei kongresszusán Londonban, ahol egy lengyel tanulmányt ismertettek a szerzők.
Magdalena Szotowska és munkacsoportja azt tanulmányozta, hogy a különböző energiaitalok milyen módon és mértékben befolyásolják a vérnyomást, a szívműködést, a szívritmust.
Az előadó kiemelte, hogy a témaválasztást a lengyel rendőrségi és újsághírek sugallták, melyek szerint a közlekedési balesetek, illetve a gyorshajtás hátterében igen gyakori az energiaitalok rendszeres, már-már szenvedélyes fogyasztása.
Idézte azokat az Ausztráliából származó adatokat, melyek szerint éppen a tizenévesek körében növekedett az utóbbi években az energiaital-fogyasztás, nem ritkán más koffeintartalmú szerekkel vagy alkohollal. Ott 128 fiatalnak volt emiatt szüksége kórházi ápolásra.
A lengyel munkacsoport 18, önként vállalkozó, 20-35 éves, egészséges embert vizsgált. A résztvevők kétféle erősségű energiaitalt, vagy megkülönböztethetlen, de hatóanyagot nem tartalmazó álitalt kaptak. Az egyes italfélék fogyasztása véletlenszerűen történt, és sem a résztvevők, sem a vizsgáló orvosok nem tudták, mi van a pohárban.
Az egyik ital 120 mg koffeint, a másik 360 mg koffeint tartalmazott. A kisebb, egyszeri adag sem a vérnyomást, sem a pulzusszámot nem változtatta jelentősen, de a nagy hatóanyag-tartalmú változat megemelte a vérnyomást és fölgyorsította a szívműködést, ráadásul szívritmus- és alvászavarokat is okozott.
A veszélyes hatás nem csak a koffein következménye. Amy M. Franks cikke az Annals of Pharmacotherapy legújabb számában azt bizonyította, hogy a 80 mg koffeint és 1000 mg taurint tartalmazó energiaital mérhetően erősebben emelte a vérnyomást, mint a koffein ugyanolyan adagja.