A legutóbbi közgyűlésen is hallhattuk újra a mantrát, hogy az elmúlt években romlott a helyzet, a belváros tele van kiadatlan üzletekkel. Aki viszont járt a belvárosban az elmúlt pár évben, az láthatja, hogy ugyan van még mit tenni, de korántsem üres a belváros. Megkérdeztük a vagyonhasznosítót és magunk is számoltunk.
A Pécsi Vagyonhasznosító jelenleg összesen 985 üzleti célú ingatlant kezel, ebből 729-nek van bérlője, ami 74 százalékos hasznosítási arányt jelent. Az összes ilyen ingatlan közül 662 található a történelmi belvárosban és ezek 75 százaléka, 489 bérlői kézben van – tudtuk meg Erdős Rékától, a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. sajtószóvivőjétől.
A statisztikák alapján a korábbi évekhez képest folyamatos emelkedés tapasztalható, persze a bérlők cserélődnek is, hiszen egy-egy üzlet helyszínének kiválasztása nem egyszerű, és nem garancia a sikerre.
Erdős Réka szerint a bérbeadások számának emelkedése pozitív jövőképet fest.
– A vagyonhasznosító célja, hogy olyan megfizethető, piacképes bérleti díjakat határozzon meg, amelyek a későbbiekben nyereségessé tehetik a céget is, ezáltal újabb fejlesztésekre, befektetésekre fordíthatják a bevételt – közölte Erdős Réka. Mint mondta, ennek érdekében egy új szemléletmódot vezettek be és stratégiát váltottak: a korábbiakhoz képest a bérleti szerződések megkötése során kiemelten figyelnek a bérlői igényekre és rugalmasabb feltételrendszert alkalmaznak, hogy mindkét fél elégedett legyen hosszú távon.
Az árakat nagyban befolyásolja az ingatlan funkciója, műszaki állapota, városon – sőt egy adott utcán – belüli elhelyezkedése, a rezsiköltség mértéke is. Ugyanakkor egyedi megállapodás keretében az ingatlan felújítására fordítandó költséget is bele számíthatják a bérleti díjba.
Lapunk meg is számolta a nyitva és a zárva lévő belvárosi ingatlanokat a Király utcában.
Nem tettünk különbséget a városi kézben, vagy éppen magántulajdonban lévő helyek között, s bizony az is elképzelhető, hogy egy-két bérlemény, ingatlan elkerülte a figyelmünket, ugyanakkor a tendenciát tükrözi az általunk végzett felmérés is. E szerint 94 üzletre, boltra, bérleményre tették ki a nyitva táblát, míg 24 esetben láttuk azt, hogy zárva van a hely – a nyitott üzletek aránya tehát 80 százalék körül mozoghat.
Az elmúlt tizenegy hónapban többször is írtunk újonnan nyíló belvárosi helyekről, és – bár műhelytitkot árulunk most el – jelenleg is készülőben van egy. Persze ezek az üzlethelyiségek nem csak a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. kezelésében levő üzlethelyiségekben nyíltak, de gyűjtésünk során nem is teszünk különbséget a tulajdonosok között. Ezekről ITT, ITT, ITT, ITT és ITT írtunk.
Hogy neveket is említsünk, az elmúlt egy évben megnyílt a belvárosban a Nana bistro & bar, a Dubai Supermarket, a Made in Pécs Café, a WaffelKing, a Levendula Kézműves Fagyizó, a Bazár, a LYR Speciality Coffee and Food, a Burock rock és blues bár, a Pagony gyerekkönyv- és játékbolt, a The Soft, a Tempus bár, a Balkán Bisztró és Kisbalkán, a Mennyei Rétes, a DRK, az Oaks, a 19 bar&shop, a Futureal, a Downtown, a Reggeli, a Márti konyhája, a Neked csak Szofi, a Dudás-Hajas Szalon, a Vargyas, a Tatuum, a H.R.V.T., de nyitás előtt áll még a Zsanér, a Piccola Toscana és a Hamerli Kesztyűbolt is.
A város két nagy ikonikus épülete ugyanakkor még üres a Színház téren: a volt OTP-székházra is folyamatos az érdeklődés, a szomszédos volt fegyveres erők klubja állami tulajdonban van, többször megkísérelték értékesíteni.
Porth Gábor, a Duna House ingatlanértékesítője szerint mindig is keresett volt egy jó belvárosi lakás, a vele járó életérzés. Az ingatlanértékesítő szerint az ingatlanpiacon az átlag alku mértéke öt százalék körül lehet, és az is sokszor előfordul, hogy a bérbeadó a felújítás árát beleszámítja a bérleti díjba, de természetesen két ugyanolyan lakás ára között is lehet akár több millió forintos eltérés, ha az felújított, vagy ha egészen más az elhelyezkedése.
[su_box title=”Az önkormányzati lakások 80 százalékát kiadták” style=”soft” box_color=”#bdb297″]
Nagy László, a polgármesteri hivatal lakásgazdálkodási csoportjának vezetője közölte: a belvárosban 400 lakása van az önkormányzatnak, ezek még a szocialista tanácsrendszerből maradtak a rendszerváltást követően az önkormányzatra. Több mint nyolcvan százalékukban van bérlő, az üresen álló, rekonstrukcióra szoruló lakásokat felújítási pályázaton hirdeti meg időről időre az önkormányzat, vagyis a beköltözők újítják fel őket, később pedig a lakbért a felújítás összegéig elengedik számukra.[/su_box]