Az év utolsó közgyűlésén kiderült, hogy minden akadály elhárult az új pécsi vásárcsarnok megvalósítása elől. A mintegy 2,8 milliárd forintos beruházás előkészítő munkálatai már folynak, a remények szerint legkorábban két év múlva már birtokba is vehetjük a minden igényt kielégítő új komplexumot.
Minden feltétel adott, hogy megkezdődjön az új pécsi vásárcsarnok kivitelezése. A mintegy harminc éve épült piac már sem szerkezetileg, sem infrastrukturális és kereskedelmi szempontból nem felel már meg a követelményeknek. A több évig tartó előkészítő munka során a városvezetés több alkalommal konzultált a vásárcsarnok bérlőivel, a termékeiket ott értékesítő árusokkal.
Csizi Péter országgyűlési képviselő ennek kapcsán elmondta, hogy az elmúlt két évben több alkalommal is egyeztettek a bérlőkkel az új komplexum kialakítását illetően.
– Vitathatatlan, hogy a piac jelenlegi állapota nem megfelelő. Nem csupán szerkezetére és az állandó beázásokra gondolok, hanem arra is, hogy maga az épület és adottságai sem méltók a XXI. századhoz, nem mellesleg az ott dolgozó közel 200 árushoz és az oda járó vásárlókhoz sem. És akkor még nem beszéltünk a nagyon kicsi parkolókapacitásról sem – mondta a honatya.
Mint mondta, mindezek miatt már évekkel ezelőtt megfogalmazódott a városvezetésben az a gondolat, hogy mindenképpen szükség van egy új vásárcsarnokra, amelynek létrehozásához figyelembe kell venni az árusok szakmai javaslatait és meglátásait is.
– Ezeken a fórumokon a bérlők elmondták, hogy nem szeretnének más helyszínt, ragaszkodnak a mostani területhez. Bár a korábbi szocialista városvezetés idején felmerült sok agyament ötlet, hogy hová lehetne új csarnokot építeni, a mostani városvezetés épp azért vette meg állami segítséggel a buszpályaudvartól délre eső, Zólyom utcai telket, hogy eleget tegyen ezen elvárásnak.
[su_box title=”Minden igényünket kielégíti majd” style=”glass” box_color=”#ff30a5″ title_color=”#ffffff”]Az új vásárcsarnok funkcióinak kialakításához tehát megkérdezik az árusokat, de a pécsieket is. Az 5000 négyzetméter alapterületű létesítményben az emeleten helyet kap egy gasztrogaléria is, kiváló panorámával a Mecsekoldalra. A csarnok megépítése 2,5 milliárd forintba kerül, ehhez még hozzájön a kapcsolódó közlekedési infrastruktúra megvalósítása mintegy félmilliárd forint értékben. Létrehozásával egy új, minden igényt kielégítő piacközpont jön létre, és a későbbiekben további fejlesztések valósulhatnak meg a környéken, így az autóbusz-végállomás és a Bajcsy-Zsilinszky utca érintett szakasza is megújul.[/su_box]
Az új létesítmény létrehozásának azonban volt más feltétele is. Az Európai Unió ugyanis csak új beruházásra ad pénzt, meglévő épület felújítására nem biztosít forrást.
– De ha kapnánk támogatást, akkor is nagyon át kellene gondolni, hogy biztos jó megoldás lenne-e egy ilyen rossz állapotban lévő, rossz konstrukcióban megépített csarnok felújítása – és nem csupán műszaki szempontból. Ugyanis a piac több száz családnak nyújt megélhetést. Egy felújítás során viszont elengedhetetlen, hogy ideig-óráig be kell zárni a csarnokot. Mi lenne az érintettekkel ezen időszak alatt? Ha viszont elkészül az új hely, akkor kis túlzással egyik napról a másikra át tudnak majd költözni – hangsúlyozta a politikus.
Csizi Péter hozzátette, hogy természetesen fontos szempont a kereskedelmi forgalom növelése is; az új csarnoknak mind szellemiségében, stílusában, mind pedig szerkezetében és infrastruktúrájában meg kell felelnie a kor követelményeinek és kihívásainak. A cél az, hogy olyan vevők és családok is meglátogassák, akik eddig nem jártak piacra, de odaszokjanak, hogy ott vásárolják meg a számukra szükséges élelmiszerek jelentős részét.