Izgalmas kísérletbe kezdtek több mint egy évszázada a Pécsváradi Erdészet területén: a korabeli erdészek egy idegenhonos fafajt telepítettek be, melytől bőséges nyersanyaghozamot vártak. Mára kiderült, hogy a „teszt” sokkal több lett az eredeti célkitűzésnél.
Izgalmas vállalkozásba fogtak a helyi erdészek a 19. század végén, a Mecsek lankáin 1897-ben új fafajt honosítottak meg, a jól ismert cser- és nemes tölgyek mellé vörös tölggyel erdősítették be a környéket. Az észak-amerikai fajt az 1700-as években hozták be Európába, de az erdőgazdálkodás csak a század végén ismerte fel a benne rejlő gazdasági lehetőségeket – derül ki a Mecsekerdő Zrt. összefoglalójából.
A vörös tölgy idegenhonos, de nem invazív faj, azaz nem szorítja ki őshonos társait, jól megfér velük. Fácskái gyorsan növekednek, őshazájában, Észak-Amerikában nagy termetű, összefüggő erdőségek állományalkotója. A Dél-baranyai-dombság jó termőhelyein is remekül érzi magát, 30 métert meghaladó magassággal, kifogástalan törzsalakkal és 70-80 centiméteres mellmagassági átmérővel fejlődik.
A lenyűgöző növekedés eredményeként vált tehát az egykori erdősítés erdőkísérletté, melyről 2023-ban a Mecsekerdő Zrt. fontos megállapításokat tett.
- A vörös tölgy adaptálása sikeres volt: a hazánkban őshonos tölgyekkel és más fajokkal (például kislevelű hárssal, mezei juharral, mezei szillel, virágos kőrissel és csertölggyel) kiváló egységet, erdőtársulást alkot.
- A mecseki termőhelyen és klímában 80-90 éves koráig egészséges, ezután rohamosan kezd romlani állapota, viszont képes önmagát természetesen reprodukálni, biztosítja maga után a fiatal erdőt.
- A hazai tölgyekhez képest kétszer-háromszor gyorsabban növekszik.
- A vörös tölgyes erdő ökológiai szempontból gazdag, fontos kísérő növény- és állatfajok (rovarok, gombák, mohák) is megtalálják az élőhelyüket benne.
- A vörös tölgy jó minőségű, értékes faanyagot termel.
- Magyarországon nagyon kedvelt parkfaként is, mivel az őszi lombszíne érdekes vöröses-barnás árnyalatban pompázik. Egyébként a friss hajtások is helyenként ezt a bordó színt viselik.
A kísérlet tehát sikeres volt.
A mecseki vörös tölgyekről az Erdőmánia videójából még több érdekességet megtudhattok, érdemes megtekinteni!