Hirdetés

Sokan nem tudják, hogy sokkal jobban járhatnak az alapszámla nevű, európai uniós konstrukcióval, mint a jelenlegi bankszámla-csomagukkal. De mi is ez az alapszámla és mitől jobb, mint egy hagyományos bankszámla?

Az alapszámla konstrukciót már évekkel ezelőtt bevezette az Európai Unió, alapvetően a bankszámla nélküli rétegek és a törvényesen az unió területén tartózkodó menekültek vagy menedékkérelemért folyamodó személyek számára.

Ebből azonban az következik, hogy az európai uniós polgárok is megnyithatnak ilyen számlát egy másik uniós országban, és természetesen országon belül is lehet ilyen számlát nyitni.

Az alapszámla megnyitása nem utasítható vissza a bank által, ellentétben más bankszámla típusokkal – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu vezető pénzügyi tanácsadója. – Ez a különbség megnyitja a teret mindenkinek, aki szeretné, hogy legyen bankszámlája, hiszen például az internetes fizetésekhez ez nélkülözhetetlen lehet. Van viszont két fontos korlátja az alapszámla megnyitásának, amivel érdemes tisztában lennie annak, aki ezt a számlatípust szeretné választani.

Az alapszámla megnyitási korlátairól lejjebb részletesen lesz szó.

Mi az az alapszámla?

Az alapszámlának legalább az alapvető pénzügyi műveleteket biztosítania kell – ugyanúgy, mint minden más bankszámlának is –, tehát:

  • készpénz befizetése
  • készpénz kifizetése bankfiókban és bármely Európai Gazdasági Térség-beli (EGT) tagállam ATM-jében bankkártyával
  • átutalás és rendszeres átutalás teljesítése, valamint fogadása Magyarországról és bármely EGT-tagállamból,
  • beszedésimegbízás teljesítése
  • bankkártyás fizetés boltokban és az interneten is Magyarországon, továbbá bármely EGT-tagállamban
  • E tekintetben tehát nem különbözik más bankszámláktól.

Milyen korlátok vonatkoznak az alapszámla megnyitására?

Van két fontos korlát, amely esetben nem lehet alapszámlát nyitni, még annak ellenére sem, hogy azt a bank nem utasíthatja vissza. Ilyenkor ugyanis visszautasíthatja.

Az egyik ilyen korlát, hogy nem lehet másik forint alapú fizetési bankszámlája Magyarországon. Lehet devizaszámlája, értékpapírszámlája, megtakarítási számlája, hitelkártya számlája, de másik klasszikus bankszámlája nem.

Ha mégis van ilyen számlája, akkor azt az alapszámla nyitás előtt meg kell szüntetni.

Ez a korlát akkor is érvényes, ha csak rendelkező joggal van egy másik bankszámlához kötve. Ezt is meg kell szüntetni.

A másik korlát, hogy az alapszámlához nem lehet semmilyen hitelt kötni, így a számlatulajdonosnak nem lehet folyószámlahitele sem.

Ha váltani szeretne alapszámlára és a jelenlegi bankszámláján van folyószámlahitele, akkor azt előbb vissza kell fizetni és a bankszámlát le kell zárni.

Milyen kedvezmények érhetők el az alapszámlával?

Az alapszámla az alábbi ingyenes tranzakciós lehetőségeket nyújtja:

  • havonta legfeljebb 2 darab, összesen legfeljebb 150 ezer forint értékű készpénzfelvétel bármely magyarországi forint töltésű ATM-ből, vagy havonta 1 db, legfeljebb 50 ezer forint értékű készpénzfelvétel a bank saját bankfióki pénztárában
  • havonta összesen 4 db eseti vagy rendszeres átutalási megbízás összesen legfeljebb 100 ezer forint értékben
  • a havi számlavezetés díja
  • a bankkártya éves díjának egy hónapra eső összege
  • korlátlan számú és összegű bankkártyás vásárlás
  • korlátlan számú és összegű készpénz befizetése
  • korlátlan számú és összegű forintban történő (csoportos) beszedés

Az alapszámlát szabályozó kormányrendelet egyelőre nem terjesztette ki a törvényi ingyenes készpénzfelvételt a postákra is, 2025. január 1-től. Ugyanakkor a pénzforgalmi törvény minden fizetési számlára előírja ezt a kedvezményt és a kormányrendelet szerint az alapszámla fizetési számla, tehát elképzelhető, hogy az alapszámlások is automatikusan megkapják ezt a készpénzfelvétel kedvezményt.

Természetesen további tranzakciókat is el lehet végezni az alapszámlával, mint amit a felsorolás tartalmaz, de azokért a bank már díjat számít fel.

Az alapszámla havidíja a törvényben maximális határban korlátozva van a bank részére, ezért az alapszámlák egységes havidíja minden banknál 2024-ben 1 334 forint. Az alapszámla havidíja a mindenkori minimálbérhez igazodik, azzal arányos. Egész pontosan az előző évi minimálbér 0,5 százaléka lehet ez a havidíj legfeljebb.

Az ezért cserébe kapott fenti kedvezmények sokkal drágábbak lennének, mint havi 1 334 forint. Világos tehát, hogy sok ügyfélnek megéri alapszámlát nyitni.

Mikor nem érdemes alapszámlát nyitni?

Akkor nem érdemes alapszámlát nyitnia, ha annál több kedvezményre van szüksége, mint amit az alapszámla tartalmaz, így az amúgy sem olcsó, 1 334 forintos havidíjra még további, már pénzbe kerülő tranzakciós költségek rakódnak.

Akkor sem érdemes, ha folyószámlahitelre mindenképpen szüksége van és nem tudja azt visszafizetni az alapszámlára váltásért cserébe.

Az alapszámlát akkor sem érdemes megnyitni, ha több fizetési forintszámlát is fenn szeretne tartani Magyarországon.

Az alapszámlával van még egy olyan gond is, hogy nem biztos, hogy használható minden banki szolgáltatáshoz, melyet a bank más bankszámlához egyébként nyújt. Ilyen lehet például az SMS szolgáltatás.

Végül, alapszámlához nem jár banki ajándékpénz a számlanyitásért egyetlen banknál sem. Ha szeretné ezt mégis megkapni, ne válasszon alapszámlát.

Az alapszámlák az 1 334 forintos havidíjban nem, de az azon felüli esetleges, az ingyenes tranzakciós kereteken felüli további banki díjakban már nagyon is különböznek egymástól. Ezért a megfelelő alapszámlát is ugyanúgy célszerű kiválasztani a konkrét, várható havi tranzakciók beírásával egy bankszámla kalkulátor segítségével, mint bármilyen más bankszámla esetében. A BiztosDöntés.hu bankszámla kalkulátorában az alapszámlák külön szűrhetők a részletes beállítások között.

A megfelelő alapszámla kiválasztása után online bankszámla nyitás segítségével elvileg megnyitható az alapszámla.

Fontos tudni ugyanakkor, hogy a bankok általában nem engedik megnyitni az alapszámlát szelfis számlanyitással, így az valószínű csak videobankon keresztül nyitható meg. Az alapszámlánál a banknak 10 napja van a számlanyitásra, így a számla megnyitása valószínűleg nem lesz azonnali.

Elképzelhető az is, hogy az alapszámla az adott banknál csak a bankfiókban nyitható meg.

(x)

Hirdetés