A napokban már Pécsett is elkezdték kézbesíteni az arra jogosultak számára a koronavírus elleni védettséget igazoló plasztikkártyákat. Továbbra sem tudni, pontosan milyen előnyökkel fog járni, ha valaki rendelkezik vele, az első darabok kiállítása után pedig akadnak még további nyitott kérdések is.
Ami biztos: elkezdték postázni a védettségi igazolványokat. Az kaphatja meg a plasztikkártyát, aki vagy már igazoltan átesett a koronavírus-fertőzésen, vagy megkapta az oltást, vagy pedig igazolni tudja, hogy a vérében lévő antitestek száma miatt valószínűleg már átesett a fertőzésen.
Aki az első két kategóriába tartozik, annak nem kell igényelnie az igazolványt, a kormányhivatal automatikusan kiállítja és postázza azt. Az eddigi tapasztalatok szerint pedig Pécsett ebben nincs is hiba. Borítóképünkön egyik olvasónk tegnap megkapott védettségi igazolványa látható. Ő oltást még ugyan nem kapott, azonban tavaly már átesett a fertőzésen, így igazolványán a személyes adatai mellett érvényességi idő szerepel. Az idevágó kormányrendelet szerint felgyógyulása után hat hónapig élvez védettséget – esetében május vége az érvényesség határideje. Hogy utána mi lesz? Leírva sehol sincs, de a logika azt diktálja, hogy be kell oltatnia magát ahhoz, hogy kapjon egy új igazolványt. Persze az is jó kérdés, hogy mi van akkor, ha már május előtt megkapja az oltásokat? Vajon azonnal küldik neki az új, már érvényességi időkorlát nélküli plasztikkártyát? Vagy majd május 25. után kapja meg? Ez mind-mind olyan kérdés, amire egyelőre a pontos válaszokat nem tudhatjuk, ugyanis a kormány rendelkezései erre nem adnak megfejtéseket.
Sokkal érdekesebb azonban egy másik olvasónk által küldött kártya, és a mögötte lévő történet. Ő beteg még nem volt, azonban február végén megkapta első oltását. Ennek fényében meglepődött azon, hogy bár még vár a másodikra, a védettségi igazolványa mégis ott várta már tegnap a postaládájában.
Utánajártunk a kérdésnek, és érdekes ellentmondásokra bukkantunk. Amikor a védettségi igazolvány bevezetését február elején bejelentette Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter, még arról beszélt: a beoltottak majd a második oltás után kaphatnak védettségi igazolványt, és azon a második oltás időpontja fog szerepelni. Nos, Gulyás miniszter, és a még aznap a kormányzati koronavírus-oldalon is megjelenő tájékoztatóban szereplő információval azóta nem nagyon találkozhattunk többször. Sőt, az idevágó kormányrendeletben sem szerepel egyértelműen, hogy már az első, vagy csak a második oltás után adják-e ki az igazolást.
A gyakorlat azonban úgy fest, megmagyarázza a nem egyértelmű rendeletet. Ezek szerint az első oltás után elkészítik az igazolványt, és annak dátumával hivatalosan védetté válik az ember. Persze jó kérdés, hogy ha valaki ezek után nem megy el a második vakcina beadására, azt hogyan fogja tudni kezelni a rendszer…?
Olvasónk kérdéseivel meg is kereste háziorvosát (védettnek minősül-e már, ha igen, fogják-e egyáltalán hívni a második adag vakcina beadására), aki szintén nem tudta megmondani, hogy hivatalosan mi is a helyzet. Megnyugtatta, hogy a második oltásra is hívni fogják, illetve elmondta, hogy sok betege írt neki, hívta fel hasonló kérdéssel.
A kormany.hu oldalon még most is fellelhető a következő információ:
„Ha valaki megkapta a védőoltást, nem kell igényelnie az igazolványt. Az állam hivatalból postázza az ingyenes kártyát, annak kiállítást külön nem kell kérni. A védőoltást igazoló kártyának nincs érvényességi ideje. Az igazolvány a személyi adatok mellett tartalmazza majd a védőoltás idejét, valamint típusát.”
Ehhez képest olvasónk igazolványán a védőoltás típusa nem szerepel – ő egyébként a kínai vakcinából kapott. Szintén érdekes felvetés – persze a józan paraszti ész és az elmúlt egy év tapasztalatai ezt világossá teszik –, hogy az igazolványon az sem szerepel sehol, hogy pontosan milyen védettséget is igazol.
Kérdések tehát akadnak, azonban az biztos, hogy az igazolványokat elkezdték megkapni mindazok, akik már túl vannak az oltakozáson, vagy épp magán a koronavírusos megbetegedésen.