-2 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapPécs AktuálÉrtelmetlen az óraátállítás

Értelmetlen az óraátállítás

Egyre kevésbé van jelentősége az óraátállításnak. A szakemberek szerint ugyanis az energiatakarékos fényforrások terjedése miatt már nincs akkora különbség a nyári és téli időszámítás áramfogyasztása között.

Az általánosan elterjedt vélekedés szerint még mindig jelentős spórolást jelent, ha tavasszal előre, télen visszatekerjük az órát, állítólag ezzel rengeteget lehet megtakarítani.

Fülöp László, a PTE műszaki kar gépészeti intézetigazgatója szerint, ahogy a takarékos lámpákkal a világítás energiaigénye csökkent, úgy az átállítás jelentősége is csökken. Szerinte egyre kevesebb az értelme a téli nyári időszámítás váltogatásának.

– Magyarországon ráadásul amúgy sem lehet annyit spórolni, mint a nyugati országokban. Mi ugyanis az időzóna keleti szélén vagyunk. Ugyanakkor sokkal többet spórolhatnak a mi időzónánkba tartozó Franciaországban, vagy Spanyolországban. Ott ugyanis másfél órával később sötétedik – magyarázza Fülöp.

Az általánosan elfogadott kommunikáció szerint hazánkban 200 gigawattnyi villamosenergiát lehet megspórolni a nyári időszámítással. Ez megfelel egy vidéki nagyváros éves áramfogyasztásának.

 

[frame]Miért?

Wikipedia szerint a nyári időszámítás (márciustól-októberig) ötletét már Benjamin Franklin is felvetette, de az első komoly próbálkozás William Willett nevéhez fűződik, aki 1907-től éveken át sikertelenül szorgalmazta a bevezetését.

Elsőként az USA-ban, 1916-ban, energiatakarékossági okok miatt vezették be az alternatív időszámítást, és ezt Magyarország is átvette, de voltak évek, amikor szünetelt. 1954-57-ben még a munkanapok esti csúcsterhelésekor jelentkező kapacitási nehézségek enyhítésének reményében alkalmazták. 1958 és 1979 között a nyári időszámítás használata szünetelt, 1980-ban újra bevezették villamosenergia-megtakarítási céllal.

Néhány ország, köztük Ausztrália, Nagy-Britannia, Németország és az Egyesült Államok az első világháború alatt bevezették a nyári időszámítást, hogy üzemanyagot spóroljanak meg, mert így kevesebb közvilágításra volt szükség.

A második világháború alatt az órákat néhány ország folyamatosan 1 órával előre állította, Nagy-Britannia „dupla nyári időszámítás”-t használt, nyáron 2 órával előre állítva az órákat, télen pedig 1 órával.

2011-ben Oroszország megszüntette az óraátállítgatást.[/frame]

 

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő