A pécsi közgyűlésbe kompenzációs listáról bekerült politikai erők (Mi Hazánk, Tiszta Kezek, Mindenki Pécsért, MKKP) képviselőinek ugyanazokat a kérdéseket küldtük el. Eddig Talabér Ádám, és Hankó Viktória válaszait közöltük, most Bognár Szilvia, a Tiszta Kezek Egyesület képviselőjének gondolatait olvashatják.
– Az új közgyűlésben egyik nagy politikai erőnek sem lesz önmagában többsége, szükségük lesz a “kicsik” támogatására, ha át akarják vinni akaratukat. Mi lesz a stratégiája Önnek és az Ön által képviselt szervezetnek?
– Következetes politizálást folytatunk, így az eddigieknek megfelelően minden átlátható folyamat, tisztességes szándék, őszinte partnerség és a közösség érdekei szerint való ügy mellé odaállunk. Ettől a szemlélettől minket nemtelen módszerekkel sem tudtak eltéríteni. Tekintettel a kialakult közgyűlési arányokra, a következő ciklusban vélhetően kevésbé lesz jellemző az erőből politizálás, amit mi a jóérzésű pécsiekkel egyetemben örömmel nyugtázunk.
– El tud-e képzelni folyamatos együttműködést egyik vagy másik nagy politikai erővel? Ha igen, milyen feltételekkel? Ha nem, miért nem?
– A legkönnyebb helyzetben mindig az ellenzéki politikusok vannak, hiszen nyugodtan mondhatnak igazat. Mi évek óta konstruktív ellenzékiek vagyunk, ami annyit tesz, hogy az első kérdésre adott válaszomban foglaltak szerint járunk el. A pécsi emberek érdeke számít, nem a politikai oldalak. Ha bármelyik a kettő közül (Péterffy-frakciója vagy a jobboldaliak) képes lesz folyamatosan az esküje alapján, becsületesen szolgálni a választókat, mi mindig ott leszünk egy támogató szavazatunkkal.
– Melyek a legfontosabb megoldandó problémák a városban?
– Számomra a TOP 3+1 az alábbiak. Mivel sokaknak erőn felüli önerőből megoldani, városunkban mielőbb tanácsos a különböző támogatott lakhatási formák megfogalmazása és alkalmazása. Csak ezzel az 1 eredménnyel javíthatnánk az elvándorlási statisztikákon, és az erre a segítségre rászorulók esetében méltóbb élethelyzetet idézhetnénk elő a helyi társadalom minden szegmensében, legyenek ők fiatalok vagy idősek.
Leszakadó, hátrányos helyzetű térség lettünk, erre mielőbb megoldást kell találnunk, mert az elmúlt 5 évben is több ezren költöztek el Pécsről egy jobb élet reményében. Személy szerint viszolygást érzek a látszatmegoldásoktól, a belterjességtől és kontraszelektált kiválasztási folyamatoktól. Ha ezeken változtatna a városvezetés, máris esély nyílna a fejlődésre és jobb hely lenne ez a város.
Egykori tükésként és tömegközlekedő polgárként a közösségi közlekedés fejlesztését és annak a más módon közlekedőkkel való összehangolását is elvárásként fogalmazom meg.
Ha pedig az időközi választást tekintem és ezzel összefüggésben Kertvárost, ott elsőként a varjak okozta nehézségek megszüntetése érdekében cselekednék.
– Van-e, lesz-e konkrét programjuk, amit megvalósítanának a ciklusban? Melyek ennek fontosabb pontjai?
– Az én politikai credom lényege az élet tisztelete. Hosszú évek óta igyekszem tenni azért – a harsányság látszatát is elkerülve-, hogy radírozzuk ki Esztergár Lajos nevét a nyilvános tereinkből, mivel Pécs korábbi polgármestere hajlandó volt részt vállalni szégyenletes cselekedetekben. Nevéhez köthető a pécsi zsidóság kirekesztésében való közreműködés, a pécsi gettó felállításában való részvétel, a zsidó lakosság vagyonának elkobzásában és ezrek deportálásában való együttműködés. Eredménynek tartom, hogy kezdeményezésemre a neve már nem szerepel a szociális díjunk elnevezésében, de még névadója társulási intézménynek, uránvárosi utcának és a városházán emléktábla is őrzi a nevét. Ez így nem helyes!
A számomra legfontosabb fenti ponton kívül a kampányban közzétettük választási programunkat, amelyből ezen interjú keretében csak érinteni lehet fontos témákat. Szeretném napirendre vetetni az esélyegyenlőség és akadálymentesítés programpontunkat, a pártsemleges helyi nyilvánosság megszervezését, az úszófelület növelésének kérdését, a nyilvános illemhelyek kialakítását célzó munkát, a múzeumturizmus fellendítését, a könnyűzenei terület nagyobb mértékű támogatását, a köztisztaság és közbiztonság érdekében tett lépéseket, az állatvédelem kiemelten fontos ügyét és egy nemzetközi ipari vásárral kiegészített – egykor már létezett – cserépfesztivál megszervezését. Ezen kívül örülnék, ha a város elindulna nemzetközi ranggal járó címekért, hiszen lehetnék Európa Ifjúsági Fővárosa vagy Gasztronómiai Régiója is.
– Milyen helyzetekben zárja ki az együttműködést a nagy politikai erőkkel, mi az, amihez semmiképpen “nem adná a nevét”?
– Ami esküszegés, ami ártó vagy ártó szándékú a pécsiekre, ahhoz nem adjuk a nevünket és a szavazatomat sem.
– Országos viszonylatban ellenzéki politikusnak tartja-e magát, ha igen, hogyan fogja ezt az ellenzékiséget megvalósítani önkormányzati képviselőként a pécsi közgyűlésben?
– Földrajzi- és időkorlát nélkül ellenzéke vagyok a hitványságnak és ezt a legritkább esetben teszem halkan.