A tavaly egymásnak örök hűséget esküdő félezer pár fele külső helyszínen kívánta megkötni – jó esetben egész életre szóló – frigyét. A házasságkötés egyre kedveltebb formája azonban jelentős terhet jelent az önkormányzatnak, így ettől az évtől már külön fizetni kell a termen kívüli hivatalos ceremóniáért.
Mint azt dr. Papp Judit címzetes főjegyző lapunknak elmondta, egyre népszerűbb Pécsett is a külső helyszínen történő házasságkötés, ám a hivatalnak komoly pluszterheket jelentő kitelepülést egy felsőbb jogszabály miatt nem tudták továbbhárítani a házasulandók felé. Mint mondta, a hétvégi munkák, az utazások, a túlórák éves szinten több millió forintba kerültek az önkormányzatnak.
Beszámolt róla: 2010-ben a több mint ötszáz házasság mintegy fele nem a hivatalos módon, hanem külső helyszínen köttetett, s a kevésbé intézményi ceremónia elterjedése tovább nő a jövőben. Leggyakrabban parkban, mezőn, vendéglátóhelyeken, intézmények különtermében, családi háznál ünneplik meg a jeles eseményt.
A kitelepüléseket eddig az adófizetők forintjaiból fedezték, ám ennek 2011-től vége, mondta a jegyző asszony. Ezentúl ha nem hivatalos helyiségben kívánnak egymásnak örök hűséget fogadni a párok az anyakönyvvezetők előtt, 15 ezer forintot kell fizetniük a szolgáltatásért. Papp Judit azt mondta, több nagyváros terveit áttekintve (van, ahol 3, van, ahol – például a fővárosban – 80-90 ezer forintot kell fizetni hasonló esetben) döntöttek a díj meghatározásakor.
A polgármesteri hivatal árai eltörpülnek azonban az esküvő teljes költségvetéséhez képest. A lagzi terembérleti díja étellel-itallal együtt tízezer forint körül van személyenként. A fotózás, videózás összköltségvetése 200-300 ezer forintot kóstál. Egy komplett vőlegény-öltözék legalább 100-150 ezer forintba, egy menyasszonyi ruha bérléssel is 100 ezer forint körüli összegbe kerül.