Ahogy az élet sok más területén, úgy az esküvői dizájnban is egyre inkább az egyediség az uralkodó trend. Amíg öt-tíz évvel ezelőtt mintakönyvekből választhatott a pár meghívót, addig ma már a kedvenc háziállat, vagy mondjuk a pár közös hobbija is szerepelhet a meghívón, sőt, ha szeretnénk, akár egy lufin vagy egy kaparós sorsjegyen is elküldhetjük az invitációt a rokonságnak.
Nagyon röviden és tömören össze lehet foglalni, hogy mi változott az esküvőket illetően az utóbbi években. Egész egyszerűen ma már nem a sablonok, az előre legyártott minták, illetve sémák a kelendőek, helyettük a párok a nagy napot is szeretnék személyre szabni, egyedivé varázsolni. A meghívóval pedig valami személyeset üzenni saját magukról a családnak, barátoknak, rokonságnak.
Bár az esküvőnek csak egy apró részlete a meghívó, valójában nagyon is fontos kérdés. Hiszen a meghívó tulajdonképpen az arculat megtestesülése, az első, amivel a vendégek találkoznak. És bár általában mire a meghívó megálmodásáig eljut a pár, addigra már megvan a helyszín és legtöbbször a stílus, illetve a dekoráció színei is, mégis megesik, hogy megfordul a sorrend.
– Többségében már kész elképzelésekkel érkezik hozzánk a jegyespár, a színekkel kapcsolatban legalábbis. Ám olyan is előfordul, hogy kitaláljuk közösen a meghívót, megtervezzük, és ha jól sikerült, az esküvő egész dizájnját – visszamenőleg – ehhez igazítják – így Zubor Gábor, a pécsi Alap Design grafikusa.
A trend pedig az – és a szakember is ezt javasolja -, hogy a meghívó megjelenéséhez igazítják a menükártyát, a koktéllapot, az ültetőkártyákat, a köszönőajándékokat is, és a dekorációval is vannak közös pontok. Így lesz ugyanis kerek egész, ezáltal esztétikus.
Elegáns, letisztult vonal
Tulajdonképpen a klasszikus meghívók felváltása, megspékelve az egyediséggel, személyességgel. Nincsenek benne feltűnő színek, a pasztell árnyalatok, a fehér az uralkodóak, sokszor inkább a papír különleges.
Modern vintage
Kalligrafikus betűtípusok, kombinálva valamilyen egyszerűbbel. Általában a pár keresztneveit emelik ki. A meghívó természetesen digitálisan, nyomdában készül, a hatás mégis olyan, mintha kézzel festették volna. Jellemző rá a vízfesték effekt, a virágos minták, valamint a pasztell színek valamilyen élénkkel kombinálva. Többféle változata is létezik, mozdulhatunk modern vagy a vintage irányába is.
Vidéki stílus
A természetes anyagok és natúr színek játsszák a főszerepet. Nyers színű papír, zsákvászon, kötözőmadzag, csipke, stb.. Ha a pár emellett a stílus mellett dönt, akkor általában a választott helyszín is ilyen hangulatú, sokszor szabadtéri.
Valami különleges
Gyakran előfordul manapság, hogy az egész esküvőt valamilyen téma köré szervezik. Például az utazás, a szerelmesek kedvenc háziállata, közös hobbi, képregény és így tovább. De ide sorolhatóak a nagyon különleges és jópofa megoldások, például a puzzle formátumban készített meghívó, a kaparós sorsjegy meghívó vagy a lufira nyomtatott invitáció.
Nagyon személyes, és manapság igen divatos, hogy a meghívó tulajdonképpen egy fotó, mondjuk a pár jegyesfotózásáról. Ez igazán személyes, ám sok pár túl szégyenlős, hogy bevállalja ezt a megoldást – meséli Fülöp Dorka, a pécsi Paperdreamer grafikusa, akinek volt már néhány ilyen megrendelése.
[note note_color=”#1a3a7f” text_color=”#ffffff”]
Érdemes házilag nekilátni?
Természetesen meg lehet próbálkozni vele, ám aki nem szakember – ha igazán szépet szeretne – valószínűleg hamar feladja.
– Hozzám is többször érkeznek úgy párok, hogy elkezdték maguk a számítógépen, aztán nem boldogultak vele – így Fülöp Dorka. Az első probléma általában a betűkészlettel szokott lenni, a hozzáférhető programokban ugyanis tizedannyi szép betűtípus sincs. A grafikusok általában megveszik ezeket, darabját mondjuk száz dollárért. Aztán jön a szerkesztés, ami szintén lehetetlen mondjuk egy szövegszerkesztőben. A következő gond a papír lesz, a jó minőségű ugyanis drága, ráadásul az igazán szép vastagságot nem viszi az otthoni nyomtató, a nyomda pedig költséges. Az otthoni nyomtatás „hibája” még az is, hogy nem dolgozik szépen, egy sima szövegnél ez nem gond, de ott, ahol színeket és mintákat is nyomtatni kell, már látszani fog a pontatlanság. [/note]
Kiemelt fotónk: az Alap Design csapatának munkája