-2 C
Pécs
kedd, január 21, 2025
KezdőlapAbszolút NőÉsszel erősítsünk, mert árthat!

Ésszel erősítsünk, mert árthat!

Az ember lányának ha rendszeresen nem is, néha azért kedve támad kicsit erősíteni az izmait, feszesíteni az idomokat. Ilyenkor bizalommal fordulhatunk a legegyszerűbb ősi hármashoz: a fekvőtámasz, a guggolás és a felülés ugyanis a leghatékonyabb gyakorlatok. Azért csak óvatosan, ezeket is lehet rosszul csinálni! Pécsi gyógytornász elmondja hogyan.

A fekvőtámasz rossz is lehet

Alapvetően kétféle fekvőtámaszt, vagyis karhajlítás-nyújtást különböztetünk meg. Az első a szűk, másik a széles változata. Az előbbi helyes kiindulóhelyzete a zárt lábak, előre néző ujjak, tenyér a váll alatt, a fül, váll, csípő és a boka pedig egy vonalban. Szakálas Judit pécsi gyógytornász elmondja, ha ebből a helyzetből hajlítjuk és nyújtjuk a könyököt, akkor lesz megfelelő a fekvőtámasz.

Fekvőtámasz 6

– Ennél a technikánál két gyakori hiba szokott előfordulni, az egyik, hogy nem zárjuk a lapockákat és így domborítjuk a hátunkat, a másik, hogy túlságosan leengedjük a medencét és nagyon homorú a hátunk. Mind a két technika rendkívül ártalmas a gerincre nézve – mondja a szakember. Hozzáteszi, hogy ezt úgy küszöbölhetjük ki, hogy feszítjük az egész testünket fekvőtámasz közben.

A széles karhajlítás-nyújtás helyes végrehajtásánál arra kell figyelnünk, hogy a kezeink szélesebben legyenek mint a vállunk, és karjainkat derékszögben hajlítsuk. A könnyített, vagyis „női” fekvőtámasz pedig úgy néz ki, hogy a térdünket letesszük a földre, így hajlítjuk a karjaink.

A helyes karhajlítás-nyújtást a következő videóban láthatjuk:

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=Eh00_rniF8E” width=”660″]

A felülés kinyírhatja a gerincet

A helyes végrehajtás Szakálas Judit szerint az, hogy hajlítottak a lábaink, talpunk a talajon. Kezeink a tarkón, könyök hátrahúzott helyzetben, lapocka zártan, onnan pedig addig emelkedhetünk fel, amíg a a keresztcsont, vagyis a gerincünk legalsó része lent van a földön. Bár már az is elég lenne, ha a lapocka alsó része épp hogy elemelkedne a talajtól. Fontos, hogy a plafon felé törekedjünk, ne a lábaink felé.

Az alábbi videó jól szemlélteti a jó végrehajtást:

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=Xyd_fa5zoEU” width=”660″]

– Tilos minden olyan felülés, amelyet lendületből csinálunk és teljesen felülünk illetve a lebegő ülés . Ez a mozgás ugyanis a porckorongokra nyíró erővel hat – mondja a gyógytornász. Hozzáteszi, hogy a leghatékonyabb hasizomgyakorlat az úgynevezett „plank”, vagyis a támaszhelyzetekben levő tartások.

Plank
Ez a plank helyzet, hatékony hasizom erősítő gyakorlat

Guggolás a térdre hat

Ha valakinek nincs problémája a térdével, akkor nem számít, hogy meddig guggolunk, akár leereszkedhetünk teljesen is. Ha valaki viszont térdpanaszos, akkor ajánlott nem derékszög alá guggolni. Arra viszont minden esetben figyeljünk, hogy a térd és a lábujj egy irányba nézzen, lehetőleg előre, valamint a térd ne menjen a lábujj vonala elé. Ne tartson se kifelé, se befelé, ez ugyanis terhelheti az ízületet.

Guggolás 2

Szakállas Judit elmondja, hogy a guggolásnál álljunk csipőszélességben, és a törzsünk épp annyira legyen egyenes, hogy párhuzamos legyen a lábszárunkkal. Ne hajoljunk túlságosan se hátra, se előre, és lehetőleg ne emelkedjen el a sarkunk a földről. Ha ezeket a „kritériumokat” betartjuk, akkor nyugodtan erősíthetünk annyit, amennyit csak akarunk! Íme egy videó, amely szépen bemutatja a helyes végrehajtást:

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=aPYCiuiB4PA” width=”660″]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő