Kiválóan vizsgázott a tisztán megújuló energiaforrások felhasználásával 31 ezer pécsi háztartás távfűtését kiszolgáló rendszer a Dalkia pécsi hőerőművében a fűtési szezonban – mondta Páva Zsolt polgármester egy keddi sajtótájékoztatón, egy francia hírügynökség értesülései alapján. A pécsi létesítményhez mérhető egyelőre egyetlen sem létezik Európában. A Dalkia hasonló beruházásokban gondolkodik az egész kontinensen.
Páva Zsolt (Fidesz) emlékeztetett arra, hogy a Dalkia Energia Zrt. villamos és hőenergiát előállító pécsi erőművében tavaly november óta üzemel a már korábban létrehozott, faaprítékkal működő mellett az új, szalmatüzelésű blokk.
– A 85 megawattnyi villamos energiát termelő erőmű ekkortól semmilyen fosszilis energiát, kizárólag biomasszát használ fel, ez jelenleg egyedülálló az EU-ban egy ekkora várost illetően – fogalmazott a városvezető. A beruházásoknak köszönhetően évente 150 ezer tonnával csökken Pécs szén-dioxid-kibocsátása ahhoz képest, mintha – a korábbi rendszernek megfelelően – földgázzal állítana elő energiát.
– Élen jár a megújuló energiaforrások felhasználásában a Dalkia pécsi erőműve, ez a megoldás pedig egész Európa számára iránymutató lehet az energiatermelésben. Külön öröm, hogy a szalmablokk működtetését teljes mértékben a régió mezőgazdaságából elérhető tüzelőanyagra alapozták. Ez évi négymilliárd forintnyi többletbevételhez juttatja a környékbeli mintegy 100 gazdát, emellett a begyűjtés és szállítás 170 embernek teremt munkalehetőséget – mondta a városvezető.
A Dalkia egyébként 24 milliárd forintot költött az új, szalmatüzelésű blokk megvalósítására.
– Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkenése, illetve a helyi jövedelmek növelésének pécsi példája fordulópont lehet Európa energiatermelésében. A biomassza beemelése a távhőszolgáltatásba megtérülő és valamennyi érintett számára előnyös lehetőség, hiszen a 31 ezer lakás távfűtését kiszolgáló rendszer nagyjából 75 ezer embernek, a pécsi lakosság felének biztosítja a fűtéshez szükséges energiát. Ez az út a fenntartható és megfizethető távhőszolgáltatáshoz vezet – mondta Renaud Capris, a hazai Dalkia Energia csoport elnök-vezérigazgatója.
A Dalkia cégcsoporthoz tartozó társaság 2011 őszén közölte, hogy 24 milliárd forintos beruházással új biomasszablokkot helyez üzembe a pécsi hőerőműben. Az 50 megawatt teljesítményű fatüzelésű mellett épült, szalmával és kukoricaszárral üzemelő 35 megawattos berendezés a maga nemében a legnagyobb Magyarországon.
A fejlesztés eredményeként Pécs lett az első hazai nagyváros, ahol a távfűtött épületek hőellátását kizárólag helyben beszerzett tüzelőanyaggal, fenntartható módon biztosíthatják. A blokk emellett évente 200 gigawattóra villamosenergiát is termel, ez mintegy 100 ezer ember áramszükségletét fedezi.