Ma adták át a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának Preklinikai Kutatási Központját. A projekt az Európai Unió támogatásával valósult több mint 1,2 milliárd forintból.
Az ünnepélyes átadóeseményen Miseta Attila professzor, a PTE rektora az új, korszerű kutatási egységben zajló kutatómunkáról elmondta, a kórélettani jelenségek vizsgálatával a betegségek kialakulásának megértéséhez is közelebb kerülhetünk, új terápiás gyógymódok kipróbálására is lehetőség nyílik, valamint más hazai, akár külföldi partnerekkel való együttműködésekre is sor kerülhet – olvasható az egyetem közleményében.
Nyitrai Miklós professzor, a PTE ÁOK dékánja kifejtette, a projekt során négy külön bejáratú, saját légtechnikával ellátott részleget alakítottak ki. Az új központ Európa-szinten is egyedülálló műtéti részlegét emellett korszerű műtőasztalokkal szerelték fel, amiknek nagy hasznát veszik az orvosképzésben.
Egy további egységben a fertőző betegségek kutatása folyhat.
A közlemény szerint a Pécsen nagy hagyománynak örvendő agykutatás mellett számos egyéb betegségmodell vizsgálata is helyet kap majd az új központban. Így például egy speciális hűtőkamra szolgálja a hőmérsékletszabályozási folyamatok tanulmányozását, amelynek a jelentősége az energiaválság óta megsokszorozódott.
Az új kutatási központ teljes alapterülete valamivel több mint 1260 négyzetméter, és a PTE ÁOK Elméleti Tömbjének közvetlen szomszédságába került, így mind az oktatók, kutatók, mind pedig a hallgatók számára könnyen megközelíthető.
A beruházás bruttó összértéke 1,259 milliárd forint.
Fotó: Csortos Szabolcs/UnivPécs