Egykori bánya és gyönyörű erdő közé épült az év egyik legszebb háza; egy kővágószőlősi hétvégi lak nyerte el a Magyar Építész Szövetség különdíját az Év Háza pályázaton.
A Belügyminisztérium, a Magyar Művészeti Akadémia, a Magyar Építész Kamara és a Magyar Építőművészek Szövetsége védnökségével kiírt Év háza pályázatra idén 32 épülettel jelentkeztek. Az Építész Kamara különdíját a pécsi Bachman Zoltán és Borsos Ágnes által tervezett ház nyerte el.
Az építészek három évvel ezelőtt álmodták meg a mintegy 70 négyzetméteres, kétszintes házat, amit a tájhoz igazítottak, a zsűrit is ez ragadta meg. Az 1950-es években Kővágószőlős felett az uránbányászok gazdasági épületei, nyaralói álltak.
– Koncepcionális elem volt a kis lépték megtartása és az, hogy a természetet is figyelembe véve hozzunk létre egy hétvégi házat. Így az egyik terasz például egy fát ölel körbe – meséli a ház egyik tervezője, Borsos Ágnes.
A 3000 négyzetméteres telken álló épülethez összesen négy terasz kapcsolódik, ami négy különböző funkciót lát el. Az egyik legizgalmasabb elem az úgynevezett stég: ezen keresztül lehet kijutni a lábakon álló teraszra.
– Nem egy gazdag ember palotája született itt, hanem a valamikori uránbányászoknak a kis vityillói közé épült be, illetve ez is csak az volt valamikor, ami bővítmény rajta: az a csodálatos természethez igazodó teraszrendszer – hangsúlyozta Bachmann Zoltán.
Az épület 2012-ben lett kész, az eredeti alapokat meghagyták, azt egészítették ki, erősítették meg, s teljes felületét bádoggal fedték be.