Több mint 2300 tigris esett az orvvadászat és az illegális kereskedelem áldozatául az ezredforduló óta – írta a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő portál.
Évente átlagosan 120 illegálisan elejtett tigris maradványait – hetente több mint kettőt – foglalták le 2000 óta egy kedden közzétett jelentés szerint, amely a nagymacskák szigorúbb védelmére szólított fel.
A tanulmány szerzője, Kanitha Krisnaszami, a Traffic állatvédő szervezet délkelet-ázsiai vezetője szerint a számok nagy aggodalomra adnak okot.
1900-ban több mint 100 ezerre becsülték a világ tigriseinek számát. 2010-re mindössze 3200 maradt belőlük, ami negatív rekord. Azóta valamennyit nőtt a populáció, de még mindig kevesebb mint 3900 tigris él a világon.
„A tigristestrészek iránti állandó igényt tanúsítja a lefoglalt élő állatok, tetemek, teljes bundák és csontok folyamatosan magas száma. A szavaknak vége, a világnak cselekednie kell, hogy megakadályozza a tigrisek további irtását” – írta közleményében Krisnaszami.
Az elemzés az egész világon folyó tigriscsempészetről szóló adatokat vizsgálta meg: 2000 és 2018 között 32 országban 2359 egyedet vagy maradványait foglalták le. Leggyakrabban tigrisbundát találnak a hatóságok: évente átlagosan 58 teljes tigrisbőrt foglaltak le, emellett emelkedett az élve megtalált és a teljes tetemek száma is.
A tenyésztőközpontok egyre nagyobb szerepet játszanak a csempészetben, különösen Délkelet-Ázsiában. A tigrisfarmok azzal védik magukat, hogy a tenyésztett állatok kereskedelme enyhíti a vad populációkat érő nyomást, az állatvédők szerint azonban inkább új piacokat teremt és csökkenti az orgazdák megvetését.
A Traffic elemzése szerint az elmúlt két évtizedben a Thaiföldön lefoglalt tigrisek több mint fele, a Vietnamban lefoglaltak harmada tenyésztőtelepekről származott.
„Az illegális tevékenység és a pénz tisztára mosására adnak lehetőséget ezek a farmok, eközben aláássák a vadvédelmi törekvéseket” – írta Ramakandra Vong, a Traffic vezető bűnügyi elemzője.
A jelentést a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló washingtoni egyezmény (CITES) Genfben zajló konferenciája alkalmából tették közzé.