Mérnökként kezdte, de ért a logisztikához is, végül egy olyan irányt választott, amivel szinte minden nőt boldoggá tud tenni. Vagy legalábbis nagyon igyekszik. Kozarics Viktor tizenkét éve kezdett el esküvőket szervezni, ma már ruhákat is tervez. Viktor az egyetlen olyan férfi Pécsett, akinek a keze alatt arává vállnak a lányok.
Három gyerek, feleség és több mint száz saját készítésű ruha
Családos emberként, három gyerek mellett napi 4-5 menyasszony kívánsága sokunknál kiverhetné a biztosítékot. Kozarics Viktornál viszont ez egészen másképp működik. A pécsi mérnököt – aki ruhatervezőnek és esküvőszervezőnek állt – inspirálja a feladat.
– Ha belépnek a lányok a szalonba, először meglepődnek, hogy egy férfi előtt kell levetkőzniük és ruhákat próbálgatni, de aztán megszokják a helyzetet, hiszen ez a munkáról és a szakmáról szól, semmi másról – szögezi le az elején Viktor, aki feleségével kezdte el a családi vállalkozást Pécsett.
Mérnökből lett tervező
Viktor fejében 10-12 éve fogalmazódott meg az ötlet, hogy az egészségügyben dolgozó feleségével munka mellett belevágnak az esküvőszervezésbe is. Szerinte Pécsett akkor még kevesen foglalkoztak ezzel. A menyasszonyok pedig imádták őket, ezért a vállalkozásukat rögtön bővítették is, igaz kicsit másképp, mint ahogy az megszokott. Viktor elkezdett ruhákat tervezni.
– Két évig rendeltünk a menyasszonyoknak katalógusokból ruhát, de így nem tudtak a lányok egyediek lenni. Úgy döntöttem, készítek nekik olyat, amilyet szeretnének, és ami nekem is tetszik – mondja Viktor, aki azelőtt sosem foglalkozott ilyesmivel, azonban gyorsan belejött az új munkakörbe.
Nem használ számítógépet, papírra dolgozik
A családos férj papírt és ceruzát ragadott és megpróbálta a lányok álmát valóra váltani. Férfi szemmel és férfi kritikával ez könnyebben ment, mint gondolta.
– Ha egy menyasszonyt egy másik nőnek kell szépen felöltöztetnie, akkor mindig benne van a pakliban, hogy egyikük féltékeny lehet a másikra. Kialakulhat egyfajta rivalizálás, persze ez ritka, de annál bosszantóbb, ha a nagy napról van szó – teszi hozzá viccesen Viktor. Egy férfitől egy nő viszont jobban elfogadja a kritikát.
A nagymamától tanult varrni
Bár Viktor azelőtt soha nem foglalkozott ruhatervezéssel, kiskorában a nagymama Singer varrógépe jó alapot adott neki. A lányunokatesók között fiúként ő volt az egyetlen, aki odafigyelt a nagyi kézimunkáira és szavaira. Könnyen megtanult horgolni, kötni és varrni is.
– Ez akkor nem volt tudatos, egyszerűen érdekelt, amit a nagymama mondott. Ma pedig nagy hasznát veszem, sőt így visszagondolva, lehet hogy ez is közrejátszott abban, hogy most ruhatervezőként dolgozom – mondja Viktor.
Viktor és a marketing
Viktortól egyébként nem áll messze a marketing sem. Olyan pécsi modellekkel, fotósokkal és videósokkal vette körbe magát, akik Pécs ismert és elismert szakemberei. Szóval jó példa arra, hogy helyben, helyiekkel hogyan lehet igazán helyit és jót alkotni.