Hirdetés

Bár a koronavírus 2021-re is rányomta bélyegét, akadtak bőven olyan kedves történetek is, melyek bearanyozták a pécsiek napjait. Beszámoltunk egy csodálatos fehér szarvas, és a pufók ponty, Púpos előbukkanásáról, méretes (nem méteres!) teknősökről, sok-sok sikeres állatmentésről, megírtuk, hogy hangyászok és egy cuki vörösvari-pár érkezett a zooba. Most pedig minden vidám eseményt összefoglalunk, amik olvasóink kedvencei voltak idén!

Kedvencek

A legek legje: két méretes teknőst fotóztak a Malomvölgyi-tónál

Olvasónk küldte az aranyos fotókat a két nagyra nőtt, napozó ékszerteknősről, amiket a malomvölgyi kis tónál vett észre. A cikkünk alatt kapott Facebook-kommentekből kiderült: nagyon sokan ismerik őket, az a törzshelyük, igazi celeb-teknősök.

Fehér szarvas a Mecsekben

Fürstenhoffer Józsefnek egy év megfigyelés után sikerült becserkésznie úgy a gyönyörű állatot, hogy teljes szépségében láthassuk, ami – mint megosztotta lapunkkal – nagy élmény volt. A pécsi fotós szép felvételeit egyébként már többször közölte a National Geographic.

Fotó: Fürstenhoffer József
Hiába akartak tőlük megszabadulni, a pécsi vércsék nem hagyták magukat!

Hiába próbálta megakadályozni a tulajdonos a vörös vércsék beköltözését, hiába zárta le tavasszal a bőrgyár épületéből kiálló vascső nyílását, melyben korábban már fészket raktak, a madarak nem hagyták magukat, azért is oda rakták tojásaikat. Cikkünkből kiderül, hogyan sikerült ez, és mi lett a fiókák sorsa.

Az egyik legritkább ragadozómadár hazánkban, a Mecseken három fióka is felnőtt!

Imádtuk ezt a történet, akárcsak olvasóink: Magyarország egyik legritkább ragadozómadarának, a vörös kányáknak az országos állománya mindössze 25-30 pár lehet, viszont java részük épp Baranyában fészkel: nagyjából 15-20 pár költhet a megyében egy mecseki pár pedig három szép fiókát nevelt fel. A Duna-Dráva Nemzeti Park természetvédelmi őrei figyelték és óvták a kicsiket.

Kép is készült róluk közvetlenül kirepülésük előtt.

Fotó: Völgyi Sándor/DDNP Facebook
Púpos kalandjai

Ő az ország egyik legnagyobb pontya, neve Púpos, igazi baranyai büszkeség. A halóriás a merenyei tóban lubickol lassan már 20 éve, makkegészséges és jó nagyra nőtt: nagyjából 45 kilót nyom. A horgászok nagyon körültekintően bánnak vele, nehogy véletlenül megsérüljön, ha évente egyszer-egyszer kifogják.

Bizony, csak emlegetni kellett Púpost, cikkünk megjelenése után pár nappal kifogták a nagy öreget, mely nevét egyébként a szeme fölötti kitüremkedésről kapta. Még egy érdekesség: Púposnak van egy „kistestvére” is, kis Púpos, ami körülbelül 36 kilós.

Anti és Dorka, a két hangyász

Új lakók, két sörényes hangyász érkezett a Pécsi Állatkertbe márciusban, Anti és Dorka egy ideig karanténban volt, de hamarosan már a pécsiek is megcsodálhatták őket új, kényelmes otthonukban, medencéjükben pancsikolva vagy játék, kíváncsiskodás és szaglászás közben. A cuki pár főleg délután látható, sokat alszanak. Nagyon szeretnek összegömbölyödni, közben farkukkal takargatják be magukat! Ha még nem láttátok őket, itt az idő!

[su_note note_color=”#aee66d” text_color=”#0c0c0b”]Volt más újdonság is a zooban, ráadásul mindjárt az év elején: egy édes vörösvari-pár érkezett januárban Vera és Vali varik helyére Pécsre. Egy tenyészpárról van most szó, nagyon bízunk benne, hogy hamarosan jön a bébibumm![/su_note]

 „Bejárást tartott” egy hattyúcsalád Orfű felé

Június végén osztottuk meg a kedves képet, amin egy hattyúpárt örökítettek meg három csibéjükkel együtt bandukolva az Orfű és Hertelend közti úton. A nem mindennapi jelenet hátterében valószínűleg az állt, hogy egy domináns pár zavarhatta el őket a Pécsi tóról. Reméljük, hazataláltak épségben.

A kép forrása: Herr Kinga/Orfű Facebook

Emlékezetes mentések

Cicusok életveszélyben

Anyacica, óvónők, állatvédő és tűzoltók együtt mentették meg két kismacska életét Pécsett: a mamamacska a Vargha Damján utcai óvoda udvarán kölykezett le júniusban, három cicája közül kettő bepottyant a csatornába, az óvónők meghallották keserves nyávogásukat és azonnal riadóztatták az állatmentőket és a tűzoltókat. Parádés mentés volt happy enddel.

Képünkön a hős tűzoltók, Fertály Katalin, valamint a két bajba jutott szőrmók
A váratlan vendég

Méretes kígyót fogtak a Tettye Forrásház telephelyén, az állatot sikerült végül megfogni, a szakemberek a Patacsi-vízfolyás felé irányították a tekergőt. A váratlan vendég nagy kalandjáról videó is készült.

Sérült hód, kóborló vidra

A Duna-Dráva Nemzeti Park munkatársai Nagyárpádon gyűjtötték be tavasszal a bajba jutott hódot, ami betévedt egy olyan területre, ahol kutyákkal találkozott össze, majd verekedésbe torkollott a dolog. Szerencsére nem volt komoly a hód sérülése, így pár nap múlva elengedhették.

A hosszú bajszú kalandor vidrát egy mecseki bányatónál kapták lencsevégre a Duna-Dráva Nemzeti Park munkatársai, méghozzá lubickolás és játék közben. Valószínűleg egy fiatal, de már önálló állatról van szó, ezek a példányok ugyanis vándorolni szoktak, míg meg nem találják tökéletes otthonukat, ahol családot alapíthatnak.

Őzikék

Két emlékezetes őzmentés is volt idén: egy februári estén Siposné Bikali Éva önkormányzati képviselő vett észre újhegyi otthonuk közelében egy kerítésbe akadt őzet. A Közterület Felügyelet gyorsan kiszabadította a bajba jutott állatot.

Augusztusban pedig szokásos aknaellenőrzésüket végezték a Tettye Forrásház Zrt. munkatársai a Füzes dűlőnél, amikor apró lábnyomokra lettek figyelmesek a fedlap hűlt helye mellett. A mélyben egy megszeppent, elgyengült őzgidát találtak a szakemberek a csövek között. Végül a Misina Természet és Állatvédő Egyesület segítségével kimenekítették a kis Bambit.

Vízimadarat mentettek Pécs mellett – sérülten ücsörgött az országúton

Nem mindennapi telefonhívás érkezett november másodikán a Duna-Dráva Nemzeti Park igazgatóságához: Kővágótöttösnél egy különleges madarat fogtak: egy fiatal vörösnyakú vöcsköt. Nem tudni, hogy kerülhetett oda, de szerencsére egészséges volt. Mivel a vöcsök nem az országutak vándora, ezért a madarat a közeli Pellérdi-halastavaknál engedték szabadon, hogy kipihenve a szárazföldi kalandot, folytathassa útját a Földközi-tenger partvidékén elterülő telelőterületére.

Megmenekült baranyai baglyok

Májusban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal pécsi munkatársa egy fáról lezuhant, sérült kis baglyot vett észre, és nem késlekedett, azonnal segítséget hívott hozzá, a fióka pedig így megmenekülhetett.

https://www.pecsma.hu/zoldzona/megmenekult-ez-a-cuki-bagolyfioka-hala-egy-pecsi-nav-osnak/

Augusztusban a Baranya Speciális Mentők Egyesület önkéntese autózás közben lett figyelmes egy furcsa pózban, az út mellett gubbasztó bagolyra. Azonnal félreállt és befogta a madarat, alább olvasható el a történet vége.

https://www.pecsma.hu/zoldzona/elutott-torott-szarnyu-baglyot-mentett-az-allatbarat-onkentes/

Novemberben igazi ritkaságnak számító, sötétbarna uráli bagoly ütközött össze az M6-os autópályán, Pécs térségében egy kamionnal. A madár csodával határos módon túlélte az esetet, sőt, a sofőr gyors intézkedésének és a sukorói vadmadárkórház orvosainak hála már újra szabadon szállhat.

https://www.pecsma.hu/zoldzona/csak-a-szerencsenek-koszonheti-ez-a-gyonyoru-bagoly-hogy-tulelte-talalkozasat-egy-kamionnal/

+1: GOMBA

Ottfelejtett focilabdának hitte, hát nem az!

Érdekes fehér gombócokat talált egy pécsi férfi felsőregmeci birtokán, kiderült, hogy azok nem labdák, hanem pöfetegek. A telken 6-8 darab gombát számolt össze Lipcsik Gábor, a legkisebb is nagyjából 15 centiméter átmérőjű volt, a legnagyobb pedig vagy 35-40 centiméteres!

HA MÉG TÖBB természethírt OLVASNÁTOK, LAPOZZÁTOK VÉGIG ZÖLD ZÓNA ROVATUNKAT!

2021-es legolvasottabb cikkeinket összefogó írásunkat itt nézhetitek meg, legfontosabb bűnügyi cikkeinket itt találjátok, az idei legjobb pécsi programokat ide kattintva érhetitek el.

Hirdetés