Egyre gyakrabban fordul elő, hogy a szülők – ugyan különböző okok miatt, de – egyedül lesznek kénytelenek megoldani gyermekük nevelését, anyagi biztonságát. Nagyon fontos, hogy tudjuk, milyen lehetőségek állnak a rendelkezésünkre ilyen esetben. Az Esztergár Lajos Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ igazgatója, Nagy István az egyedülálló szülők számára igénybe vehető szociális támogatásokról adott tájékoztatást.
A házasságok és a partnerkapcsolatok átalakulása figyelhető meg a társadalomban. A demográfiai adatokat feldolgozó tanulmányok alapján elmondható, hogy a házasságkötések száma folyamatosan csökken, miközben a válás mellett döntők száma rohamosan növekszik. Mindez kihat a gyermekvállalásra és a gyermeknevelésre egyaránt.
A rendkívül összetett folyamat olyan társadalmi csoportok kialakulásához vezet, amelyek meghatározó részét képezik az egyedülálló szülők, vagyis azok, akik önállóan nevelik gyermeküket.
Eltérő okok miatt kerülhet egy szülő abba a helyzetbe, hogy egyedül nevelje fel gyermekét, gyermekeit. Egyedülálló szülőknek tehát nem csak az elvált szülők tekinthetők. Az egyedül gyermeket vállaló nők, valamint a megözvegyült személyek egyaránt ide tartoznak, akiknek a gyermekvállalás és nevelése során nem csupán az anyagi nehézségekkel, de gyakran pszichológiai és jogi problémákkal is meg kell birkózniuk.
Szerencsére Pécsen is több szervezet igyekszik a csonka családok számára részletes tájékoztatást és szükség esetén segítséget nyújtani a kialakult helyzetük kezelésére. Ezek közé tartozik az Esztergár Lajos Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ.
Az egyedülálló szülők esetében az intézmény igazgatója az alábbi szociális juttatásokat sorolta fel, amelyekre törvény alapján valamennyi csonka család jogosult:
A magasabb összegű családi pótlék a gyermekek száma alapján jár a családoknak:
- 1 gyermek- 13 700 Ft
- 2 gyermek – 14 800 Ft gyermekenként
- 3 vagy több gyermek – 17 000 Ft gyermekenként
- Tartós beteg gyermek, vagy súlyos fogyatékos 25 900 Ft gyermekenként
Egyedülálló szülő részére átmeneti segély igénylésére is van lehetőség. Ezek közé tartozik a GYES; GYED; GYED EXTRA; diplomás GYED.
Gyermekápolási táppénzre is jogosultak az egyedülálló szülők:
- 1 év alatti gyermek esetében: korlátlan idejű a gyermekápolási táppénz
- 1-3 év közötti gyermek esetében: 84 nap
- 3-6 év közötti gyermek esetében: 84 nap
- 6-12 év közötti gyermek esetében: 28 nap
- 18 év alatti gyermek, otthoni és kórházi ápolásának ideje alatt is igényelhető gyermekápolási táppénz
Az igazgató tájékoztatása szerint amennyiben az igénylés feltételeinek megfelelő a család helyzete, rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény biztosítható számára. Ez ugyanolyan szabályozás szerint történik, mint amilyen a nagycsaládosok részére biztosított: évente 2 alkalommal rendkívüli gyermekvédelmi támogatás nyújtása.
Emellett egyszeri anyasági támogatás szintén jár, amelynek összege:
- 64 125 Ft gyermekenként
- iker gyermekek esetében: 85 500 Ft
– A szociális juttatások tekintetében a jogalkotó figyelembe vette a gyermeket egyedül nevelő szülő speciális helyzetét a támogatások megítélésének, igénybevételének szabályai, feltételrendszere kidolgozása során. Megítélésem szerint a jelenlegi szabályozás alapján nem éri hátrányt a gyermeküket egyedül nevelő szülőket – mondja az intézmény igazgatója.
Fontos kiemelni azonban, hogy a különböző érdekvédő csoportok igyekeznek az egyedülálló szülőket érintő szociális támogatások körét bővíteni, valamint a jelenleg igénybe vehető juttatások összegét is növelni, ezért érdemes rendszeresen tájékozódni az esetleges változásokról és újabb lehetőségekről.