A fűtési szezonban az egyetlen „karbantartás nélküli” lehetőséget a távfűtés jelenti, amikor a legnagyobb gondot a radiátorok légtelenítése okozza. Minden más megköveteli a megfelelő ellenőrzést és az elvégzendő feladatokat is.
Gázfűtésnél és a kályhák esetén is muszáj minden szezon kezdete előtt figyelmet fordítanunk néhány dologra. Nemcsak a cserépkályha megépítése jelenti az egyetlen feladatot a meleg otthon megteremtéséhez, hanem időnként ki is kell tisztítani.
Ez pontosan ugyanolyan kategória, mint a gázüzemű berendezések tisztítása, mert az égéstermék visszaáramlása minden esetben veszélyes. Akár az elégett gáz, akár pedig a fa esetén is számolni kell az úgynevezett „élet kioltására alkalmas” anyagok jelenlétével a lakótérben.
A huzat hiánya jelezheti, hogy indokolt a tisztítás
A Gábor és Gábor cserépkályhások számos esetben találkoztak már azzal, hogy nem megfelelő a kályha huzata. Ez persze nem hangzik olyan ijesztően, mintha azt mondanánk, hogy szén-monoxid-mérgezés veszélye áll fenn, amivel már könnyen bekerülhetünk a hírekbe is.
Ettől függetlenül a füst is komoly kockázatot hordozhat magában, ami indokolja a megfelelő lépéseket. Egy szakembernek azonnal feltűnik a probléma gyökere, de a füst jellegzetes szaga is jelzi a huzathiányos állapotot.
Ilyenkor elengedhetetlen a füstjáratok takarítása, ami az egészségre ártalmas anyagok légtérbe jutását kiküszöböli, és az alacsony hatékonyságú fűtőképességet is. Az kifejezetten fontos, hogy a tisztítás nem lehet felszínes, hiszen hónapokig szükségünk van a kályhára.
Tiszta füstjáratok kellenek a kályhának
Ahhoz, hogy ezek a járatok hatékonyan ellássák feladatukat, szükség van a szakszerű takarításra. Ez megköveteli a speciális szerszámokat, amik akár bontás nélkül is lehetővé teszik az alapos tisztítást.
Előfordulhat, hogy néhány járat elérhetetlennek bizonyul, ami azt jelenti, hogy nem mindig úszhatjuk meg bontás nélkül, de a rendszeres karbantartás segíthet. A korom és az egyéb szennyeződések sajnos lerakódnak ezekben a járatokban, amik így szűkítik a folyosókat.
Nem ritka az sem, hogy két vödörnyi lerakódás lát napvilágot tisztításkor, ami igazolja a szakemberek állításait. A megfelelő huzat, ami ezután helyreállhat a kályhában, végre a normális mederbe terelheti a fűtés hatásfokát is.
Az olcsó megoldás nem mindig célravezető
Sokszor eszünkbe jut, hogy próbáljuk meg először az olcsóbbik megoldást, hogy ne jelentsen komoly anyagi terhet. De ez nem minden esetben jelenti a költséghatékonyabb választást, hiszen a vak szerencsén múlhat, hogy elegendőnek bizonyul.
Jellemzően jobban megéri egy alkalommal kifizetni a magasabb árú szolgáltatást, ha az megfelelő szakértelemmel párosul, mint két „részletben” megtenni. Ez utóbbi esetben egy olcsó tisztítás hatástalansága eredményezheti az újbóli művelet szükségességét, ami így már nem mondható költséghatékonynak.
Válasszunk inkább megbízható szakembert, hiszen egyszer kifizetni jobb, mint két alkalommal számolgatni ugyanazon szolgáltatás díját.
(x)