Új sorozatot indítunk, amelynek során bemutatjuk, hogy a belvárosban lévő kereskedelmi egységek miért döntöttek úgy, hogy a történelmi városrészben nyitnak üzletet. Célunk, hogy rávilágítsunk a pécsi belváros már meglévő értékeire, valamint a benne rejlő lehetőségekre. Elsőként a nemrég megnyílt székely-magyar étteremről, a Vargyas vendéglőről írtunk, majd Pécs egyik legnépszerűbb kávézójáról, a Pécsi Kávéról, most pedig a Lezserben jártunk.
Az elmúlt évtizedben sokan próbálkoztak a Széchenyi tér 18. alatt, Király utca sarkán csodákat tenni, de sorra mondtak kudarcot a tulajdonosok. Úgy tűnik, hogy a 2013 áprilisában nyitott Lezser Bárkonyhának sikerült, átgondolt arculati és konyhatechnológiai elképzelésekkel, budapesti mintára.
– Párom olasz, öcsém és én is budapestiek vagyunk. Mielőtt Pécsre költöztünk volna, a fővárosban végeztünk egy kisebb piackutatást, hogy mi az, ami a legjobban tetszik, milyen ételeket kedvelnek Budapesten. Pécsen akkoriban nem volt olyan vendéglátóegység, amely ezt a fiatalos vonalat képviselte volna – mesélt a kezdetekről Bolla Patrícia, a Lezser egyik tulajdonosa.
Hozzátette: mielőtt nyitottak volna, alaposan körülnéztek Pécsen, hogy mi hiányzik a pécsi vendéglátásból mind az étlapot, mind hangulatot illetően. Így alakult meg a fiatalos Lezser. Az étlap összeállításában segített Patrícia öccse és férje is, és a csapat már az elején kizártnak tartotta, hogy egy ilyen jól frekventált helyen levő étterem ne menjen jól.
Ebből kiindulva és komoly elképzeléseket megvalósítva nyitotta meg kapuit három és fél éve a bárkonyha.
Három szóban: közvetlenség, lazaság és profizmus
A Lezser étlapja változatos, általában három havonta frissül, a fő irányelv a frissen készített, egyszerűbb ételek elkészítése. A nemzetközi konyhát részesítik előnyben, vannak thai és olasz ételek is. A tulajdonosok rendszerint azokat az ételeket cserélik az étlapon, amelyek kevésbé keresettek, olyanokkal helyettesítik, amelyekre nagy az igény a vendégek között. A pincérek rendszerint megkérdezik a vendégek véleményét az ételekről, ekkor derül ki, hogy mi az, amit hiányolnak, s miket kóstolnának szívesen.
[su_quote]Sokat kísérletezünk a kínálattal, de hozzá kell tenni, hogy Pécs és Budapest teljesen más, néha onnan sem tudunk ihletet meríteni, hiszen ami ott működik, az lehet, hogy itt csődöt mond.[/su_quote]
– mondja Patrícia.
Amikor megnyílik egy új hely, legyen az éppen a szemközti oldalon, az mindig csak több embert vonz – vélekedik a tulajdonos. Szerinte ahogy népesedik a Király utca és környéke, a forgalom egyenes arányban nő mindegyik vendéglátóhelyen, hiszen nem konkurenciái egymásnak.
Bolla Patrícia szerint a siker nem állandó; azoknak, akik hosszú távon szeretnének jól menő éttermet üzemeltetni, rengeteget kell foglalkozniuk a mindennapi feladatokkal, és ott kell lenniük. Már a kezdetektől fogva az volt a koncepció, hogy pénteken és szombaton dj csinálja a hangulatot, ami kifejezetten egyedülálló kezdeményezés volt Pécsen, legalábbis Patrícia szerint. Jelenleg egy télikerten dolgozik a csapat, ami néhány fővárosban szintén divat. Az őszi és téli időszakban úgynevezett üvegkalitkában ülhet az ember a jó melegben a kinti teret csodálva. A tulajdonos azt is elmondta, hogy az elkövetkezendő hónapokban a belső tér is meg fog újulni: fő a változatosság, mondta.