A Ferencesek utcájába tavaly februárban új lakó költözött, méghozzá a Downtown Pécs nevű bár. Belvárosi vendéglátóhelyeket bemutató rovatunkban a hely fiatal tulajdonosával, Tóth-Baranyák Zsanettal beszélgettünk az eltelt egy évről és persze a jövőről.
A sok egyetemista és fiatal által kedvelt vendéglátóegység március közepén költözött a korábbinál tágasabb, hamarosan kerttel is kibővülő helyre.
Pincéjüket, mely egyfajta „játszótérként” fog üzemelni a sörpingpong, csocsó és darts szerelmesei számára, csütörtökön nyitják meg a nagyközönségnek. A hely tulajdonosát és ügyvezetőjét kérdeztük, aki 2016 októberében alapította vállalkozását párjával. Hatalmas bátorság és elszántság kellett hozzá, hogy fiatalon, huszonévesen az alapoktól építsék fel cégüket, jelenleg két pécsi vendéglátóhelyet üzemeltetnek, az egyik a Downtown.
– Honnan a szokatlan név? Sokan vannak, akik nem tudják kiejteni?
– Ha nem volt 100 nevünk, amit kitaláltunk, akkor egy sem. A családi szavazás alkalmával ez nyert. A külföldiek és azok, akik tanultak angolul, ki tudják mondani. Mások nem. De nagyon aranyosan próbálkoznak ők is. Miután elterjedt a sokak által kedvelt rövidítés, már mi is törekszünk rá, hogy a „DT” elnevezés közismertté váljon. Mióta ezt ismerik, már kevesebb a vicces, például fonetikus kiejtés.
– Kik a célközönségetek? Mivel éritek el őket?
– Leginkább az egyetemisták és a fiatalok. Igyekszünk a belvárosi árakhoz képest kedvezően, minőségi italokkal szolgálni. Többféle, nem mindennapi vodka és whisky várja a vendégeket. Vannak különlegességeink, mint a hordó: ebbe összesen 16 long drink (és a hozzá tartozó gyümölcs, jég és még néhány összetevő) fér és a rajta található kis csap segítségével mindenki maga mérheti az italát. Vannak népszerű koktéljaink, az egyik nagy kedvenc a vodka fizz, amit nálunk különböző szörpökkel, tehát más-más ízesítéssel lehet kapni. Rajonganak érte. Röviditalokból is vannak kedvelt fajták, például a „tüske”, a „pióca” és az „agyvérzés”.
„Egyszerűen szerettünk volna egy olyan helyet, ahol a fiatalok kulturált körülmények között tudnak szórakozni, normális árak mellett. „
– Hogyan ítéled meg a Ferencesek utcáját, ideális-e a vendéglátóhely szempontjából?
– Általában annyi hátrányunk van például a Király utcával szemben, hogy ide csak azok jönnek be, akik célirányosan hozzánk érkeznek. Nem igazán vannak „betévedők”, mint az ennél is forgalmasabb részeken. Reméljük, hogy a kert megnyitásával és az eddigihez képesti hosszabb nyitvatartással ezen tudunk majd változtatni.
– Milyen az új hely? Sikerült már belakni?
– Az előző hely túl kicsi volt és az elrendezés sem volt ilyen jó. Habár azt már nagyon belaktuk, nagyon otthonossá vált, ez hosszútávon jobb lesz. A visszajelzések változóak, vannak, akik jobban szerették az előző, „kuckós” érzést. Reméljük, hogy ezt is megszereti mindenki. Az, hogy van kert, nagyon nagy előny. Tervben van még egy kisebb, elszeparált rész is, amit le lehet majd foglalni társaságok számára.
– Szerveztek programokat, hogy még több embert sikerüljön ide vonzani?
– Igen. Nagyon sokan szeretik a sörpingpongot, mára már versenyeket is rendezünk havi rendszerességgel, kupát és ajándékot is nyerhetnek. Ez nagyon népszerű. Triatlont is szervezünk rendszeresen, ahol a sörös játék mellett a csocsó és a darts is szerepet kap. Ezt is nagyon szeretik azok, akik aktívabban szeretnék eltölteni az itteni időt.
– Vannak rosszabbul menő időszakaitok is?
– Igen, a vendéglátásban mindig vannak hullámvölgyek. Főleg nyáron, illetve vizsgaidőszakban, mikor az egyetemisták nincsenek annyit a városban, hiszen mi főként őket célozzuk meg. Érezhető, mikor ők nincsenek itt, de szerencsére azért megvagyunk, eddig túléltük. Reménykedem benne, hogy április közepére a teljes kerthelyiséggel kész leszünk és az remélhetőleg a nyári időszakban sokat fog segíteni.
– Hogy értékeled az eltelt egy éveteket?
– Rengeteget dolgoztunk, nem volt megállás. Üzleti terv, ötletek, gondolatok, majd a gondok, problémák egyfolytában. A férjem mondja mindig, ezek feladatok, nem problémák, inkább így álljunk hozzá. Saját vállalkozást vezetni, bármilyen szektorban mindig nehéz.
– Mik az elvárásaid az üzlettel kapcsolatban?
– Először is remélem, hogy életben tudunk maradni hosszú távon, a későbbiekben pedig tudunk olyan platformot (például kiállítóteret, fellépő helyszínt) biztosítani, amely lehetőséget nyújt, elsősorban a most fiatal felnőtteknek. Remélem egy biztos lábakon álló céget tudunk együtt vezetni és mindenki a saját munkáját ellátva, abban kiteljesülve, boldogan fog élni.
– Mi teszi egyedivé a helyet?
– Úgy tekintünk minden vendégünkre, mint a barátunkra. Tényleg örülünk annak, ha hozzánk betérnek, nem profitorientáltak vagyunk, az a fontos, hogy jól érezze magát nálunk az ember. Édesapámat és a pultosokat is nagyon kedvelik, ők mind nagyon nyitottak, szeretnek barátkozni. Sokan „Sanyi bá” miatt szerették meg a helyet. Illetve a sok lehetőség miatt, ami a kulturált italozás mellett várja a vendégeket.
– Mi a tanácsod azoknak a vállalkozó kedvű fiataloknak, akik most bontogatják szárnyaikat?
– Mindenképpen azt tanácsolnám, hogy, ha valaki érzi magában a hosszú távú inspirációt, vágjon bele, főleg fiatalként. Mindig van újabb és újabb lehetőség, nem szabad félni. Egy a fontos, dolgozni kell. Két kézzel, ésszel, tehetséggel, bármivel, ami adatott.