Utazáskor az egyik legmeghatározóbb élmény a gasztronómiai megismerés. Aki pedig külföldön élt tudja jól, hogy nem mindig kell visszautazni a hangulatért, néha elég egy harapás és az ember rögtön visszarepül külföldi éveibe. Cikkünk első fejezetében pécsi nők kedvenc angolszász receptjeiket ismerhettük meg, a második részben azonban mediterrán vidékekre utazunk.
A francia érzés
Vilmos Eszter a Pécsi Tudományegyetem hallgatója egy szemesztert töltött a francia városban, Avignonban. Az olasz lakótársainak ételei és a kedvenc arab éttermeinek látogatása mellett volt ideje a francia gasztronómia megismerésére is.
– Leginkább a péksüteményekért voltam oda. Ha lenne itthon pain au chocolat képes lennék egész nap azt enni.. A péksüti-addikció miatt az egész erasmusos társaság plusz kilókkal érkezett haza. A menzán rengeteg zöldséget lehetett enni, de kolbászt egyáltalán nem. Ez elég kiborító volt. Ami viszont jó volt, hogy a franciák rengeteg halat esznek, persze nekik könnyű, hiszen ott van a tenger és az óceán. A macaron és a mustár még ami jellemző rájuk, de ha valamit ki kellene emelnem, akkor az a francia hagymaleves. Szinte minden étterem étlapján szerepel, és elhagyhatatlan eleme a francia konyhának – avat be Vilmos Eszter.
[box title=”Francia hagymaleves” box_color=”#a44b1e”]
Hozzávalók (4 személyre)
- 4 db közepes vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 l csirke alaplé
- 1 ek vaj
- 2 ek olívaolaj
- 1 dl fehérbor (száraz)
- szerecsendió, fehér bors
- 15 dkg reszeltsajt
- 3 evőkanál liszt
- 4 szelet toast kenyér
Elkészítés
A fokhagymát apró kockákra, a vöröshagymát vékony karikákra vágjuk; a vajon és az olívaolajon lassú tűzön megdinszteljük. • Meghintjük két evőkanál liszttel, párszor megkeverjük, majd felöntjük forró húslevessel.
Hozzáadjuk a fehérbort, megfűszerezzük és forrás után még 15 percig főzzük. (A hagymát ekkor botmixerrel pépesíthetjük, én azonban jobban szeretem hagymadarabokkal, így nálam ez a lépés elmarad.)
A leveses tálkákba reszelt sajtot teszünk, erre merjük a levest, frissen őrölt borsot tekerünk rá, hozzá pirítóst tálalunk.[/box]
Olíva bogyó és feta
Kiss Noémi görögországi élményeiről számolt be nekünk. A Sarti nevű tengerparti városkában töltött idejéből számos kellemes recept élmény maradt meg, amit meg is osztott velünk.
– Sajtot és olíva bogyót minden mennyiségben esznek a görögök. Oly annyira, hogy még a makaróni tetejét is olíva bogyókkal díszítik. Imádják a kukoricát, de nem főzik, hanem grillen, rácson készítik – ennek nyáron nagy szezonja van. Valamint a negro ízű görög aperitif, az Ouzo fogyasztása jellemző rájuk. A főfogás mellé, vagy akár reggelihez is isszák, talán még népszerűbb ital, mint a pálinka itthon. Egyik reggel egy idős hölgy hozta a tálcán a feles poharakban az italt, hogy megkínáljon velük, amit természetesen tiszteletlenség lett volna visszautasítani. A legmaradandóbb élményt azonban az émelyítően édes mézes diós sütemény nyújtotta, a török eredetű Baklavász (Baklava) ami a görögök körében is nagyon népszerű – meséli Kiss Noémi.
[box title=”Baklava” box_color=”#d34040″]
Hozzávalók
- 30 db réteslap
- 15 dkg margarin
- 30 dkg dió
- 10 dkg cukor
- 1 kávéskanál őrölt fahéj
- 15 dkg méz
A sziruphoz
- 1 citrom
- 10 dkg méz
Elkészítés
A diót megdaráljuk, a margarint felolvasztjuk. A mézet felmelegítjük, hozzáadjuk a cukrot, és állandóan kevergetve felolvasztjuk. Beletesszük a diót, és jól összekeverjük. Egy nagy tepsit – lehetőleg akkorát, amelybe a réteslapok beleférnek, – kikenünk olvasztott margarinnal. Ráterítünk két réteslapot megkenjük olvasztott margarinnal, ismét két réteslap következik margarinnal megkenve, s ezt ismételjük 10 lapig. Ezt megkenjük a töltelék felével, majd kettesével váltogatva ismét 10 réteslap következik, rákenjük a töltelék másik felét, végül betakarjuk a maradék 10 réteslappal, kettesével váltogatva, margarinnal kenegetve. A tetejét bőven megkenjük margarinnal.
A sütőt 180 fokra előmelegítjük. A sütemény tetejét éles késsel bevágjuk olyan formára, ahogy szeletelni szeretnénk, de nem vágjuk át az aljáig. A sütőben kb. 20 perc alatt, aranysárgára sütjük. Amíg a tészta sül, elkészítjük a szirupot: kicsavarjuk a citrom levét, felöntjük 2-3 dl vízzel, hozzáadjuk a mézet, összekeverjük, és felforraljuk. Amikor elkészült a sütemény, szeleteljük, majd a forró sziruppal meglocsoljuk. A tepsiben hagyjuk kihűlni.[/box]