A textilipar a világon az egyik legszennyezőbb ágazat – írja az Euronews. Ennek ellenére virágzik az olcsóbb, egyszezonos holmik piaca: a fast fashion.
A termelés világszerte robbanásszerűen megnőtt, annak mérgező kibocsátása szintúgy. Ezt szinte mindenki tudja, mégis egyre több ruhát vásárolunk, a termékek „élettartama” pedig a korábban megszokotthoz képest sokkal rövidebb. Vagyis a legtöbbjük nagyon rövid időn belül egy szeméttelepen végzi, vélhetően valahol messze.
Az ismert európai hírcsatorna stábja többrészes videósorozatot indított „The Road to Green” címen, mely magyarra fordítva nagyjából annyit tesz: út a zöld felé. Több országban jártak, ahol megvizsgálták a textilipar nagy központjait, valamint az Európai Unió fenntarthatósági stratégiájában nagy szerepet játszó körforgásos gazdaságra vonatkozó törekvéseket.
A riportokból többek közt kiderül, hogy…
- Sok cég küzd a greenwashing ellen, ami olyan marketingstratégiát jelent, amely hamis benyomást kelt a termék vagy a vállalat fenntarthatósági törekvéseiről.
- Európában egyfajta QR-kódos útlevél-projekt van tervben, ez információkat fog nyújtani többek között az újrahasznosíthatóságról és a környezeti hatásokról.
- Ma a piacon kapható szövetek többsége olcsó, de nem újrahasznosítható, ami nagy baj.
- A hulladékokról szóló európai keretirányelv épp felülvizsgálat előtt áll. Várhatóan az ipari szennyezők fizetni fognak a használt textíliák szelektív gyűjtéséért.
Mit tehetünk?
- Először is tegyük fel magunkban a kérdést: valóban szükségünk van-e az adott ruhára? Amennyiben vásárlás mellett döntünk, figyeljünk oda, hol és kik gyártották a terméket, milyen anyagból készítették.
- Próbáljuk már megunt, elszakadt textiliánkat is minél tovább benntartani a folyamatban, akár továbbadással arra rászorulóknak, akár úgy, hogy újrahasznosítjuk őket.
- Újrahasznosított anyagok viselésével fogyasztóként is hozzájárulhatunk, hogy egy textíl ne a környezetet terhelje.
- Shoppingoljunk használt, de jó minőségű holmikat!