Szívszorongató volt az a látvány, ahogy élnek az afrikai gyerekek – ezt mondta a Budapest-Bamako rali egyetlen pécsi csapatának szóvivője. Mauritánia fővárosában hagytak ott az adományokból az egyik árvaháznak és kórháznak. Már túl vannak az verseny felén, és a legveszélyesebb helyeken is. Ráadásul útközben még néhány műszaki gonddal is meg kellett küzdeniük.
Nem volt zökkenőmentes már az európai útjuk sem a pécsi csapatnak. A verseny második napján az egyik kísérő autójuknak eltörött az egyik féktárcsája. Azt kiiktatták, így három fékkel mentek tovább. Monacoban pedig a mentőautó kipufogócsöve törött el. Ezt Monte Carloban, a fő téren hegesztették meg.
– Monaco rendkívül gazdag városállam, így Monte Carlo is. A fő térnél van a hajókikötő is. Itt volt egy kis műhely, ahol a hajókat is javítják. Azonban az nem jellemző, hogy a főtéren szerelnének egy autót. Ők azonban voltak annyira kedvesek, hogy a mentő alá feküdtek és meghegesztették a kipufogóját – mondta telefonon Ágai Tamás, a Tom Market Team szóvivője.
Majd komppal, egy rövid Földközi-tengeri utazás következett, ahol a csapat nyolc tagjából négy tengeri beteg lett. Afrikában kikötve holdbéli táj fogadta őket. Átkeltek 3.000 méter magas Dunes hágón és mentek egészen Mauritánia fővárosába, Nouakchottba, amely csaknem háromszor akkora, mint Pécs. Itt megálltak egy árvaháznál. A sötét, kopott épületben a csecsemőktől egészen a 14 évesekig vannak gyerekek. Az adományok egy részét – játékokat, gyerekruházatot – itt hagyták, valamint a helyi kórháznak is adtak orvosi eszközökből, ollókból, kötszerekből.
– Szívszorító, ami itt van. Meg kell, hogy mondjam, nehezen tudtuk magunkat türtőztetni. Megindító volt ez az egész szituáció. Az itteni kapcsolattartónk szerint, nem jellemző, hogy valaki adományozzon ezeknek, vagy a kórháznak – mondta Ágai Tamás.
A csapat még decemberben kezdett el gyűjteni adományokat az afrikai gyerekeknek. 20 köbméter ruha, könyv jött össze. Valamint teljesen felszereltek egy menőautót, orvosi eszközökkel – ollókkal, kötszerekkel – és egy újraélesztő készülékkel is.
– Mindenkit sokkolt az a mélyszegénység, ami itt van. Átértékeljük egy kicsit az európai életünket és átértékeljük azokat a jó dolgokat, amelyek otthon történnek velünk. Ezután másképpen fogunk nézni a jó módunkra – mondta Ágai.
A csapat már túljutott a veszélyes zónának számító Mali mellett is, de Ágai szerint érezhető volt a feszültség.
– Betartottuk az előírásokat: őrzött szálláshelyünk volt, éjszaka nem közlekedtünk, nappal is konvojban haladtunk, az ellenőrző pontokat is mindig érintettük és nagyon sokszor kísértek bennünk fegyveres katonák, autókkal – mondta Ágai.
A cél Bissau-Guinea városa lesz, ahová, a tervek szerint, február 9-én érkeznek, mert sokszor még hajnali kettőkor is nyomták a gázt. Mauritánia után még Szenegálban, két helyen is hagynak az adományokból. A maradékot, valamint a mentőautót a célállomáson adják oda a kapcsolattartójuknak, egy misszionáriusnak, aki már 22 éve dolgozik itt. Ő dönti majd el, hogy ezek hová kerüljenek, hol van rájuk a legnagyobb szükség. A pécsi csapat február 11-én érkezik vissza Magyarországra.