-2 C
Pécs
hétfő, november 18, 2024
KezdőlapAbszolút NőPszichéÍrj rendszeresen, és változz meg!

Írj rendszeresen, és változz meg!

Kézírásunk személyiségünk leképeződése: ez talán már senkinek sem újdonság. Azt viszont, hogy mindezt a visszájára is fordíthatjuk, vagyis írásunk megváltoztatásával átformálhatjuk jellemünket, már sokkal kevesebben tudják, és még annál is kevesebben használják ki. Ismerkedjünk meg a grafoterápiával!

A kézírás és a személyiség működése közti összefüggéseket már az ókori rómaiak is vizsgálták, de szervezett keretek között először a franciák kezdtek vele foglalkozni a XIX. század végén. Akkor alakult az első szaklap, majd 1879-ben a németeknél az első grafológiai társaság. Nem sokkal később kezdte foglalkoztatni a kutatókat, hogy az írás megváltoztatása visszahat-e a személyiségre – avat be a részletekbe Perák Eszter pécsi grafológus.

kézírás

Grafoterápia: de mégis hogyan?

A gondolat alapja, hogy a berögzült viselkedésmintáink bizonyos nyomokat hagynak az idegrendszerben. Ezt úgy kell elképzelni, mintha jellegzetes útvonalon közlekedne az idegpályákon mondjuk az a gondolat, hogy „nekem sosem sikerül semmi”. Ezek olyan mélyen bevésődnek, hogy észre sem vesszük. Mindez pedig – jellegzetes formák szintjén – megjelenik a kézírásban. Ha pedig az írás megváltoztatásával ingereljük ezeket a csatornákat, akkor vissza lehet hatni az agyra is, így a viselkedés is megváltoztatható.

– Bárki kipróbálhatja, hogy milyen érzést vált ki, ha megpróbáljuk valakinek az írását lemásolni. Ha picit lecsendesedünk, akkor egész biztosan megjelennek a „kísérlet” közben mindenféle érzések bennünk. Lesz, ami örömöt fog jelenteni, lesz ami egészen kellemetlen érzést kelt- magyarázza a jelenséget a szakember.

Éppen ezen alapul a grafoterápia módszere. A gyakorlás közben meg kell figyelnünk az érzéseinket. Napról napra könnyebb lesz megcsinálni a feladatot és érezni fogjuk a változást.

kézírás, grafológia, írás, nő ír

Ne analizáljuk magunkat!

Mindenképpen érdemes szakembertől segítséget kérni, hiszen sokszor talán meg sem tudjuk fogalmazni, hogy mi a problémánk, csak azt érezzük, hogy valami nincs rendben. Ilyenkor a grafológus készít egy átfogó elemzést, ami alapján célirányossá tehető a nehézségek megoldása. A személyiség feltárása kiterjed a kapcsolataink mozgatóira, a motivációinkra, az érzelmi életünkre, a gondolkodásunk, munkavégzésünk módjára, az önmagunkkal való viszonyra.

– Azt, hogy bármi megváltoztatható, nem merném kijelenteni. Nagyon sok múlik a személyiségen. Ám érdemes lehet foglalkozni például az önbizalom, a barátságosság, a türelem, a kiegyensúlyozottság kérdésével. Ezek olyan személyiségjegyek, amelyeket a mindennapokban aktívan használunk – így Perák Eszter.

grafológia, kézírás, ír, nő ír

Nem könnyű változtatni

Egy-egy elem gyakorlása általában három hétig tart, de a cél, hogy a változtatás beépüljön az írásba, rutinná váljon. Hasonlóan működik ahhoz, mint mikor megtanulunk autót vezetni: eleinte minden mozdulatra külön kell figyelni, később harmonikussá válik a mozdulatsor. Ehhez néhány hónap elegendő, azonban valóban kitartó gyakorlást igényel. Ha valakiben feléled a szándék, hogy változtasson az őt hátráltató problémákon, és ezért minden nap tesz is egy picit, nagyon sokat jelent.

A szakember hozzáteszi, az egész írás megmásítása komoly zavarokat okozhat, senkinek nem ajánlja, hogy ezzel kísérletezzen. Ha összetettebb a probléma, apró, pici lépésekben kell elkezdeni a gyakorlást egy-egy írásjellemző változtatásával.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő