Az esztendő végére befejeződnek a Pécsi Egyházmegye kezelésében lévő belvárosi épületek tavaly elkezdett, uniós forrásból finanszírozott 1,5 milliárd forintos munkálatai. Szerdán időkapszulát helyeztek el a bazilika délkeleti tornyában, amelyet jelenleg is restaurálnak.
Már csak néhány hónapot kell várnunk arra, hogy megújuljanak a pécsi egyházi értékek, köztük Gázi Kászim pasa dzsámija a Széchenyi téren, a székesegyház, a szintén egyházmegyei tulajdonban álló Csontváry Múzeum és hogy a bazilikától nyugatra eső egykori magtár épülete látogatóközponttá váljon.
A felújítások egyik ünnepi pillanataként Páva Zsolt polgármester a székesegyház tornyában időkapszulát helyezett el Hölvényi György, egyházügyi államtitkárral és Udvardy György pécsi megyés püspökkel közösen. A jövőnek szánt üzenetben fotókat, bibliai idézeteket, s a most folyó felújítások részleteit, pénzérméket helyeztek el többek között.
Bozóky Anita, a Pécsi Egyházmegye turisztikai főmunkatársa elmondta, egy másfél milliárd forintos pályázat segítségével tudták elkezdeni az idegenforgalmi szempontból kiemelt vallási értékek megújítását még tavaly. A munkák ma finisbe értek, s legkésőbb az év végére minden tervüket sikerül megvalósítani.
A beruházásoknak köszönhetően felújítják és látogathatóvá teszik a székesegyház délkeleti tornyát, továbbá a tető javításával megszüntetik a bazilika beázását, védelmet biztosítva Székely Bertalan és Lotz Károly felbecsülhetetlen értékű freskóinak.
Megnyílik a látogatók előtt a püspöki palota és annak kertje, valamint a kertből a püspöki pincészetbe vezető titkos alagút, az úgynevezett Texas Bár. A pincészet mellett borászati kiállítást rendeznek be, a magtár pedig átépítését követően rendezvényhelyszínként működik majd.
Megújul és egyházi témájú tárlatnak ad otthont a Káptalan utcai Martyn-ház, fejlesztik a közelében lévő zarándokszállást, rendbe hozzák a Csontváry Múzeum épületének homlokzatát, megszüntetik a beázást a belvárosi Gázi Kászim Pasa dzsámijában, megnyitják az épület altemplomát a nagyközönség előtt, s kívülről is megtörténik az épület restaurálása.
A turisztikai célt szolgálva új vendéglátóhelyek és ajándékboltok nyílnak az egyházi értékek környezetében, valamint egy új rendezvénytermet is kialakítanak. A könnyű tájékozódást információs pontok fogják biztosítani, a gyermekeket pedig külön foglalkoztató műhely várja majd. A fogyatékkal élők számára az épületek akadálymentesítése is megvalósul.
Páva Zsolt polgármester azt mondta, a pécsiek keblét büszkeség dagaszthatja annak kapcsán, milyen töménységben vannak jelen a városban egyházi értékek, messze földön híres épületek. – Ennél azonban többre van szükség, hiszen ezekből a városnak profitálnia is kell, hatékonyabban kell idevonzania a turistákat. A fejlesztések éppen ezt a célt szolgálják elsősorban – vélekedett.
Udvardy György megyés püspök azt mondta, nemcsak a Pécsi Egyházmegyének, de Pécsnek és Magyarországnak is reményt és jövőt adnak az év végéig folyó munkák. – Hisszük, hogy ez a mostani alkalom a város épülését, fejlődését szolgálja – jelentette ki.