-3 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapAbszolút NőFél a gyerek a mumustól? Így űzd el az ágy alól!

Fél a gyerek a mumustól? Így űzd el az ágy alól!

Mit tehetünk a szorongás kialakulása ellen és hogyan kezelhetjük, ha már érezhető a jelenléte a gyermek viselkedésében? Ezekre a kérdésekre válaszolt lapunknak Szabó Viktória, pécsi pedagógiai szakpszichológus. 

Már óvodás korban is sok kisgyereknél felfedezhetőek a hosszan tartó szorongás jellemzői. Fontos, hogy a szülők és a pedagógusok ezeket időben felismerjék. Bemutatjuk, mi az, amire érdemes figyelni, hogy gyermekünk és családunk érdekében minél előbb észleljük az intő jeleket.

– Mi az oka annak, ha gyerekkorban szorongás alakul ki?

– Minden gyermekben kialakul valamilyen szinten, hiszen még nincsenek meg azok a tapasztalatok, eszközök, amikkel elkerülhető lenne a bizonyos dolgoktól való félelem.

– Minden esetben rossz, ha valaki ilyet érez?

– Valójában a szorongás nem mindig negatív dolog, hiszen egészséges védekező reakció is az, ami segíti az embert megvédeni ismeretlen helyzetektől, eseményektől. A sötétség, a mélység, a veszélyes állatok például mindenkiben bizonyos fokú szorongató érzést váltanak ki. A gyerekek esetében hasznos lehet ez, hiszen visszatereli őket a biztonságos zónába – a szülők közelébe –, ha megijednek. Így a szülőknek esélye nyílik arra, hogy megnyugtassák őket. Idővel ez a szorongás a gyerekeknél fokozatosan eltűnik.

– Korosztályonként mi a jellemző?  

– Életkoronként más és más tünetekkel jelentkezhet a szorongás. 8-10 hónapos korban szeparációs szorongás jelenik meg, amit az anyától való eltávolodás vált ki. Ez az egészséges fejlődés része. Óvodás korban általában állatoktól, sötétségtől és fantázia alkotta lényektől – például a mumustól, sárkánytól, boszorkánytól – tartanak, de továbbra is fennállhat a szeparációs szorongás, különösen ha ekkor kerülnek először közösségbe a kicsik és távolodnak el a szüleiktől. Az iskolások aggodalmai inkább áttevődnek reálisabb dolgokra, balesettől, betegségtől való félelemre, de az általános iskolában már a legjellemzőbb az úgynevezett teljesítményszorongás. Majd pedig mivel a serdülőkorban a szociális kapcsolatok kerülnek előtérbe, így a szorongás leginkább ezt a területet – az identitást és a beilleszkedést – érinti.

– Miben mutatkozik meg egy gyereknél?

– Gyerekek esetében elsősorban a viselkedésen látható. A gyermekek nagyon változatos viselkedésrepertoárral rendelkeznek, a szülőknek és az őket körülvevő pedagógusoknak pedig ennek a változására kell érzékenynek lenniük. Sokszor jelentkezhet például a tanulmányi teljesítmény romlása, agresszivitás; vagy visszahúzódóvá válhat. Akár testi tünetekben is megmutatkozhat, mint hasfájás, fejfájás, heves szívdobogás, vagy éppen a kedvetlenség, körömrágás, vagy az étkezés megváltozása, gyakori sírdogálás is jelentkezhet.

– Meddig egészséges a szorongás és mikortól kezelendő?

– Mindenkinél kialakulhat valamilyen szinten. Ennek mértéke, és hogy milyen hosszú ideig áll fenn, határozza meg azt, hogy szükséges-e segítséget kérni. A hosszan tartó szorongás kihat a gyerek és közvetve a család mindennapos működésére. Különösen fontos, hogy a szülők és az óvodai, iskolai nevelők helyén kezeljék ezt, semmiképp se bagatellizálják el.

– Milyen módszerrel segíthetünk otthon? 

– A legtöbbet az segít, ha a szülő érzékenyen fordul a probléma felé. Fontos, hogy meg tudja a gyerek osztani vele az aggodalmát, és ezt a másik fél el is fogadja, odafigyeljen rá.  Ezért a szülőknek meg kell próbálni beszélgetni a gyermekkel arról, hogy mi tenné számára könnyebbé a szorongás leküzdését, türelmesnek kell lennie. A picik esetében például, ha a gyerek az ágy alatti szörnytől fél, ki lehet vele közösen fejleszteni egy „védőszert”, amivel minden este befújunk az ágy alá, és elűzzük a mumust. A nagyobb gyerekeknél inkább a beszélgetés segíthet. Mindehhez viszont ismernünk kell a gyerek habitusát, szokásait, érzelemvilágát, élethelyzetét, hiszen enélkül nem vesszük észre, ha változás áll fenn. Ha a családban vagy intézményben észlelték a szorongás tüneteit, amelyek már a családi élet mindennapjaira is kihatnak, érdemes szakember segítségét kérni.

[su_box title=”Mi a különbség félelem és szorongás között?” style=”soft” box_color=”#3cb535″ radius=”2″]A szorongásban és a félelemben közös, hogy negatív érzelmi állapotot jelentenek, mindkettő egy jövőbeni veszély miatt jelentkezik és a testi tüneteik is hasonlóak. A félelmek viszont konkrét dolgokra irányulnak, amit meg is tudunk fogalmazni. A szorongás a kiszámíthatatlanság és a fokozott bizonytalanság miatt kelt rossz érzéseket.[/su_box]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő