Januári rendes ülését tartja ma a pécsi közgyűlés. Több hónapnyi politikai huzavona és patthelyzet után felállhatnak a pécsi önkormányzat bizottságai.
A város honlapjára felkerült előterjesztésekből úgy tűnik, az elmúlt hetek hol sajtónyilvános, hol zárt körű egyeztetései talán eredményre vezettek. A decemberben a Fidesz szája íze szerint módosított szervezeti és működési szabályzatot (szmsz) módosíthatják: hét helyett kilenc bizottság jöhet létre, amelyeket fel is tölthetnek képviselőkkel. Sajtóinformációk szerint a közgyűlés erőviszonyainak megfelelő elosztásban egyezhettek meg a testületbe jutott politikai erők. Tanácsnokokat is választhat a közgyűlés: az előterjesztés szerint a hatból négy pozíciót a Fidesz-KDNP-ÖPE szövetség ad, egyet a Péterffy Attila féle tömb, egyet pedig a kis pártok kapnak. Itt az aránytalanságot az magyarázhatja, hogy a Fidesz az egyeztetéseken úgy érvelt: Péterffy jelöltjei lettek az alpolgármesterek, de a választás döntetlen közeli eredménye indokolja, hogy a tanácsnoki rendszer egyfajta ellensúlya legyen a városvezetésnek. Korábbi cikkünkben írtuk: a tanácsnokok árnyék-alpolgármesterként tevékenykedhetnek a jövőben, legalábbis a rájuk bízott területen.
Ha elfogadja a közgyűlés Péterffy Attila szmsz-módosítási javaslatát, akkor csökkenhet a decemberben jelentősen – többek szerint irreális mértékben – megemelt képviselői tiszteletdíj, a településrészi testületek száma eggyel nőhet, utóbbiak működési keretének pontosabb meghatározására pedig ideiglenes bizottságot hoznának létre.
Az ülés 9 órakor kezdődik, a főbb történéseket szövegesen, élőben közvetítjük. A PécsTv élő közvetítése ITT lesz elérhető.
9.25: Péterffy Attila megnyitotta az ülést.
Egyperces felállással emlékeznek a képviselők a napokban elhunyt Mácsai Antal tűzoltó ezredesre és Tresz Zsuzsa jelmeztervezőre.
Fideszes, öpés képviselők néhány előterjesztés napirendről való levételét kezdeményezte. Barkóczi Csaba (Fidesz) le akar vetetni a napirendről egy előterjesztést, de ez Ruzsa Csaba alpolgármester, és Csúcs Zoltán, a PVF Zrt. vezérigazgatója szerint közel 30 uniós (TOP Plusz) fejlesztési célú pályázat beadását (határidő március 31.) veszélyezteti.
Barkóczi Csaba ragaszkodik a napirendről való levételről.
Bognár Szilvia: Hívjanak össze egy rendkívüli közgyűlést a témában.
Fürj Csaba: Azt kéri a fideszesektől, hogy legalább a szakemberekre hallgassanak, ha másra nem is.
Ágoston Andrea: Ennek az előterjesztésnek az a célja, hogy ne bukjunk el uniós pénzeket, józan belátást kér.
Barkóczi Csaba. A legkönnyebb riogatni. Nekik is lehetnek észrevételeik, javaslataik, azt kérik, tárgyaljanak velük érdemben.
Fürj Csaba: Megvolt korábban a lehetősége Barkóczinak arra, hogy javasoljon projekteket, nem tette, most azt kéri, dobják ki a kukába ezt a projektet, ami elképesztő.
Csizmadia Péter (Fidesz): Sok új képviselő van a testületben, új igények merültek fel a különböző városrészekben, ezeket szeretnék átbeszélni, hiszen ez a 25 milliárdos uniós fejlesztési csomag az egyetlen esély a komolyabb városfejlesztésre. Segítő szándék vezérli őket, nehogy a pécsiek haragja a városvezetésre zúduljon. Néhány héten nem fog múlni semmi, semmi nem kerül veszélybe. Hajlandóak bejönni egy újabb, rendkívüli közgyűlésre.
Péterffy Attila: Kezdeményezték a március 31-ei beadási határidő módosítását, de ebbe nem ment bele az illetékes minisztérium.
A közgyűlés nem szavazta meg a napirendről való levételt, és némi módosítással – egyórás vita után – elfogadta a napirendet.
Zárt ülés következik.
Péterffy Attila bejelentette a zárt ülésen hozott döntéseket, többek között azt, hogy megválasztották az önkormányzati cégek fb-tagjait és könyvvizsgálóit.
Az első nyílt napirendi pont következik.
Az önkormányzat szmsz-ének módosítása
Péterffy Attila: Részleges kompromisszumos megoldás született. Az előterjesztés részben tartalmazza a szóban megbeszélt kompromisszumokat. Sok mindent elengedtek, mert látták, a Fidesz oldaláról nincs rá fogadókészség.
A főbb változtatási javaslatok:
- hét helyett kilenc bizottság jöjjön létre
- jöjjön létre egy ideiglenes bizottság, ami előkészít egy keretrendszert, ami a településrészi testületek megalakulását szabályozza
- A Művészeti Tanács tagjainak száma 8 főre emelkedik a javaslat szerint. A közgyűlés csak a tagokat választja meg, a tagok az elnököt maguk közül választják. A Művészeti Tanács tanácskozási joggal rendelkező állandó meghívottja lesz a közgyűlés kultúrával és a művészeti élet fejlesztésével kapcsolatos feladatokért felelős tanácsnoka.
- Az alpolgármesterek szabályozása annyiban változik, hogy főállású két nem képviselő alpolgármester választására kerülhet sor, a képviselők közül pedig egy főállású alpolgármester lesz választható a tervezet szerint.
- A képviselői tiszteletdíjak módosítását is tartalmazza a tervezet. A polgármesteri illetmény összegének 25%-ában meghatározott alapdíj nem változik, de a havi tiszteletdíj maximuma a képviselői alapdíj + 90% összegben kerülne meghatározásra több tisztség viselése esetén.
Csizmadia Péter (Fidesz): Végül kompromisszumos megoldás született, kiderült, a pécsi baloldal is képes engedményeket tenni. Egy Pécs van, felül kell tudni emelkedni a pártérdekeken, világnézeteken. Ez az szmsz alkalmas alap lehet a közös munkához. Köszöni mindenkinek, aki részt vett az egyeztetési folyamatokban. Lesz módosítási javaslatuk azért.
Talabér Ádám (Mindenki Pécsért Egyesület): végre eljutottak odáig, hogy a törvényes keretek létre tudnak jönni. Módosító javaslata a településrészi testületekre vonatkozik. Késlekedés nélkül, minél előbb jöjjenek létre az szmsz-ben már szereplő testületek. Támogatják, hogy Nagyárpád-Postavölgy esetében is jöjjön létre testület, javaslatuk, hogy legyen külön Mecsekszabolcsnak is önálló testülete, váljon le Somogy-Vasas-Hirdről. Mecsekszabolcs külön identitással rendelkezik, a javaslat nem Somogy-Vasas-Hird ellen szól.
Berényi Zoltán (ÖPE): A keddi egyeztetés volt a fordulópont a mai döntésekhez. Nagyjából azok az arányok és azok az elvek érvényesültek, amelyeket az ÖPE végig hangsúlyozott. A most az szmsz-be bekerült településrészi testületeken hagyománya van az önálló érdekképviseletnek. Nem támogatja Talabér javaslatát, mert az megbontaná a kialakult status quót, illetve az ideiglenes bizottság pont azért jön létre, hogy döntsön a további lépésekről.
Péterffy Attila: nem a bizottság fog dönteni, hanem a közgyűlés a kérdésben. Az szmsz-módosításban szerepel, hogy a tanácsnokok mellé rendelt titkárok fizetése ne a minimálbér kétszerese, hanem egyszerese legyen.
Csizmadia Péter: A költségvetési és gazdasági bizottság esetében nyolc tag szerepel az szmsz-módosító javaslatban. Mivel négy tagot adna a városvezetés, nagy lesz az esélye annak, hogy döntetlen alakulna ki szavazáskor, és így döntésképtelen lenne a testület. Javaslata: hét tagból álljon a bizottság.
Talabér Ádám Berényinek: A településrészi testületek decemberi létrehozását sem előzte meg előkészítő munka, amit most Berényi hiányol. A választókerületi lehatárolás hibás. Nem véletlenül hívják településrészi testületeknek ezeket. Mecsekszabolcs elkülönül Vasas-Somogy-Hirdtől.
Ruzsa Csaba alpolgármester Csizmadiának: nem akarják uralni a bizottságot, nem kérnek többséget ott, a nyolc fő garantálná az érdemi egyeztetéseket. Meg kell majd állapodni a feleknek, a közgyűlés munkáját így tudnák segíteni.
Bognár Szilvia (Tiszta Kezek Egyesület): Észrevételezne pár dolgot. A titkári fizetésekhez: az egyeztetésen garantált bérminimum hangzott el, nem minimálbér. Külső bizottsági tagokra szerinte szükség lenne. Szerinte meglenne a fedezete az általa kezdeményezett jelentős képviselői tiszteletdíj-emelésnek. Ha a képviselőktől szerénységet vár el a városvezetés, akkor saját magával szemben is alkalmaznia kellett volna ezt az elvet, amikor az ő illetményükről döntött a testület. Azt kéri, hogy az így megspórolt pénzt az önkormányzati szférában dolgozók fizetésemelésére költsék.
Csizmadia Péter (Fidesz): Azt javasolja, hogy a megspórolt összegből hozzanak létre bérfejlesztési alapot, és minden évben a leginkább rászoruló szektorban költsék el az oda kerülő pénzt. Később választják meg majd a bizottsági szakértőket, az ő javadalmazásukról később dönthetnek.
Péterffy Attila: A ma hatályos szmsz-ben nincsenek külsős tagsági helyek, szakértői helyek vannak. Ezért törölnék a szövegből a külsős tagokról szóló részt.
Talabér Ádám: A csökkentéssel bruttó 1,9 millió helyett 1,2 millió forint lesz a maximum elérhető képviselői tiszteletdíj, ezzel még mindig ott van Pécs a megyei jogú városok élvonalában ebből a szempontból. A tiszteletdíjából támogatni fog projekteket, transzparens módon.
Ruzsa Csaba: Minden évben van bérfejlesztési alap, ami nagyobb, mint a most megspórolt összeg, nyitott kapukat dönget Csizmadia.
Dr. Lovász István jegyző: Péterffy Attila kérésére elmondta, hogy fix szorzót kell alkalmazni a megyei jogú városok polgármestereinek bére kapcsán, nincs mérlegelési lehetőség.
Péterffy Attila: Befogadja a javaslatot, hogy a tanácsnoki titkároknál a garantált bérminimum legyen a bérszámítás alapja.
Talabér Ádám módosító Mecsekszabolccsal kapcsolatos indítványát elutasították.
Csizmadia Péter bizottsági létszámmal kapcsolatos indítványát elutasították.
Csizmadia Péter tiszteletdíjakkal kapcsolatos indítványát elfogadták.
Több részben szavaznak az szmsz-módosításról.
A bizottsági struktúrát a testület megszavazta.
A településrészi testületekhez kapcsoló ideiglenes bizottság létrehozását is támogatta a testület.
Megszavazta a közgyűlés a Nagyárpád-Postavölgy településrészi testület létrehozását.
A művészeti tanáccsal kapcsolatos módosítás is átment.
Megszavazta a testület, hogy két nem képviselő és egy képviselő alpolgármestert választhat a közgyűlés.
A tanácsnoki beszámolási kötelezettségére is igennel szavazott a testület.
A tiszteletdíjak csökkentésére vonatkozó javaslatot is elfogadta a közgyűlés.
Végül egyhangúlag megszavazta a közgyűlés a szervezeti és működési szabályzatot.