A Pécsi Tudományegyetem napi működését nem veszélyeztette eddig sem a január végén történt szerverleállás, ugyanakkor komoly munkát okoz a rendszer egyes adatainak újbóli rendszerbe vitele. Közel 140 millió forintba kerülne a biztonság.
Az egyetem levelezőrendszerében január végén bekövetkezett leállás miatt háromnapnyi levelezése tűnt el azoknak, akik a hétvégén nem töltötték le a postafiókjukat – erősítette meg értesüléseinket a Pécsi Tudományegyetem, miután lapunkat több, az universitason dolgozó alkalmazott is megkereste azzal, hogy a korábban már rendszerben rögzített adatot ismét be kell gépelniük.
Mint azt a klinikum egyik intézetében alkalmazott munkatárs elmondta, rengeteg munkájuk van az adatbevitellel, s becslésük szerint közel 30 ezer, különböző betegekkel kapcsolatos adatot kell pótolniuk papírról. Másutt szintén hasonló újrarögzítésről számoltak be lapunknak.
A PTE ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy az egyik alrendszer esetében fél év adatait szükséges újra digitalizálni, ami azonban a betegellátást semmilyen formában nem veszélyezteti.
A lapunknak eljuttatott közleményben azt írták, ezenkívül vannak kisebb rendszerek, amelyeknél tapasztalható adatvesztés, valamint egyes központi adatlemezeken tárolt munkaanyagok visszaállításával vannak problémák. Az universitasnál ugyanakkor a papíralapú adminisztrációnak, nyilvántartásnak köszönhetően az adatok nagy része többletmunkával pótolható, így ez nem veszélyezteti a működést.
A kritikus rendszereket, azaz a járó- és fekvőbeteg-ellátást támogató medikai adatbázist, valamint az Egységes Tanulmányi Rendszert a mentésekkel a leállást követő napon sikerült helyreállítani – szögezte le az egyetem, hozzátéve: a tanulmányi rendszerben szinte alig volt adatvesztés, a medikai adatbázisban a kétnapi betegforgalom adatait kellett újra rögzíteni. Az intézmény működése szempontjából a legfontosabb rendszerek visszaállítása, újraindítása a leállást követő másfél napon belül megtörtént.
A PTE egyébként fegyelmi eljárás keretében vizsgálja azt is, hogy ki, vagy mi vezethetett a szerverleálláshoz. Az egyetem emellett arról is gondoskodik, hogy a jövőben hasonló veszteség ne következzék be: fél éven belül egy közel 140 millió forintos beruházást hajtanak végre. Amíg azonban nem kerül erre sor, addig plusz tárolóhelyeket vesznek igénybe, a helyi mentési rendszert átalakítják, s felülvizsgálják a biztonsági szabályokat is.