Helybenhagyta a Pécsi Ítélőtábla a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) volt pécsi regionális irodavezetőjének büntetését, akit első fokon tíz hónap, három évre felfüggesztett börtönbüntetéssel és kétmillió forint pénzbüntetéssel sújtottak, mert jogosulatlan előnyhöz juttatta egy építkezés vele üzleti kapcsolatban álló kivitelezőjét.
A táblabíróság internetes oldalára felkerült sajtóanyag szerint a Pécsi Ítélőtábla kedden megalapozottnak találta az ügyben korábban eljáró Baranya Megyei Bíróság határozatát és Weiler Árpádot folytatólagosan elkövetett hivatali visszaélés bűntettében találta bűnösnek.
A tényállás szerint a vádlott 2003-tól töltötte be a KÖH pécsi irodavezetői tisztét, ezzel egy időben azonban vezető tisztségviselője volt egy tervező cégnek is, amely üzleti kapcsolatban állt egy építtető gazdasági társasággal. Utóbbinak Weiler Árpád több épületet tervezett.
A társaság Pécs belvárosában kívánt egy tizenkét lakásos társasházat felépíteni. Miután a vádlott az ingatlant ideiglenes védelem alá helyezte, az építésügyi eljárás során, 2006 decemberében a hatósági jogkör a KÖH pécsi irodájához került.
A vádlott 2007 februárjában annak ellenére, hogy ekkor még egyetlen szakhatósági engedély beszerzése sem történt meg, engedélyt adott az építési munkálatokra. Egy, az építési engedély iránti fellebbezést nem jogorvoslatként iktatott, így törvénysértően állapította meg, hogy az engedély jogerőre emelkedett.
Ezután késedelmesen intézkedett a Közigazgatási Hivatal Építésfelügyeletének ellenőrzéséről készült megállapítások és az ügyészi óvások során, a kötelező és kellő súlyú szankciók helyett egyszeri, súlytalan bírságot szabott ki, majd a hathatósabb intézkedések helyett egyeztető tárgyalást hívott össze.
A 62 éves vádlott a magatartásával teljes mértékben az építtető érdekeit támogatta, őt hozta kedvező helyzetbe, a szomszéd lakások lakóinak viszont jogtalan hátrányt és kárt okozott. Weiler Árpád 2008 szeptemberében távozott a hivatal pécsi irodájának éléről, nem sokkal később eljárás indult ellene.