6 C
Pécs
kedd, november 5, 2024
KezdőlapHírzónaEgyetértésben jelent fel az LMP és a Jobbik

Egyetértésben jelent fel az LMP és a Jobbik

Míg az MSZP törvényességi észrevételt tesz, addig az LMP és a Jobbik feljelentéssel fordul a rendőrséghez, mert szerintük jogi aggályokat vet fel a Baranya megyei önkormányzat elnöke, Horváth Zoltán és Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt, a megyei intézményátadásról szóló megállapodás. Mindezt a pénteki rendkívüli ülésen jelentették be.

A Baranya megyei közgyűlés intézményeinek átadásához kapcsolódó megállapodásról tárgyaltak a képviselők október 21-én, rendkívüli ülésen. Mint ismert, januártól a megyék területfejlesztési feladatokat kapnak, intézményeik pedig átkerülnek állami fenntartásba, mindennek fejében a banki, szállítói adósságot is rendezi a központi kormányzat.

Az átadással kapcsolatosan az MSZP-frakció vezetője, Gulyás Emil (képünkön) bejelentette: törvényességi észrevételt tett a kormányhivatalnál, mivel szerinte az Orbán Viktorral kötött megállapodás több jogszabályt is megsért.  A frakcióvezető szerint egy ideiglenes bizottságot kell létrehozni, amelynek az lenne a tiszte, hogy felmérje az ingó és ingatlan vagyont, így valós képet kaphatnak: a kormány mit is ad a vagyon átadásáért cserébe?

A Jobbik frakcióvezetője, Barkó Béla szerint felvetődik a hivatali visszaélés gyanúja, mondván a dokumentum aláírására nem volt képviselő-testületi felhatalmazása, ráadásul a megállapodásban  jogokat, kötelezettségeket rónak a megyei önkormányzatra. Mint mondta, tizenkilenc megyében a nyomozóhatóssághoz fordulnak emiatt. Hozzátette: kezdeményezik a megyei önkormányzat feloszlatását, mert nem erre kaptak felhatalmazást a választóktól.

Ladányi Attila (LMP) képviselő is arról beszélt, hogy a közgyűlés háta mögött hozzák meg a döntést, és ahogy más megyében, Baranyában is, hűtlen kezelés bűntettének gyanújával tesznek feljelentést.

Horváth Zoltán szerint nem jogi személlyel kötöttek szerződést, hiszen a kormány nem minősül annak, így az nem jogi megállapodás, hozzátette: a hatóságok feladata lesz ez kivizsgálni. Az elnök közölte: jövőre a létrehozandó Megyei Intézményfenntartó Központ fizeti majd a béreket, s az új intézmények átveszik a mostani dolgozókat, az állami szerepvállalás mellett is éppúgy lesz jövőjük.

Ugyanakkor speciálisan kezelik majd a komlói kökönyösi iskolaközpontot, valamint a megye gesztorságával működő Pannon TISZK-et, illetve a Péccsel közös Csorba Győző Megyei-Városi Könyvtárat is. Gulyás Emil felvetésére elmondta: a zárszámadásban – melye a közgyűlés tavasszal elfogadott – pontos vagyonkimutatás szerepel, ezért nincs szükség újabb vagyonértékelésre.

Az MSZP javaslatára név szerint szavaztak, az ellenzék nem fogadta el az előterjesztést, míg a többség igennel voksolt.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő