Szeptembertől kompetenciamérést vezetnek be a felsőoktatási intézményekbe jelentkezők számára. Az még nem tisztázódott, hogy minden szakra és képzési területen lesz-e ilyen teszt, vagy csak eseti jelleggel mérik fel a jelentkezőket. A Pécsi Tudományegyetem már létezik egy olyan mobilapplikáció, amely segít a felvételizőknek személyiségjegyeik azonosításában.
A felsőoktatásért felelős államtitkár nemrégen úgy nyilatkozott, hogy idén 17 milliárd forinttal több forrás jut a felsőoktatásra, amely elegendő lesz a megfelelő működéshez. Palkovics László szerint a felsőoktatási stratégiához kapcsolódó újdonságként vezetik be szeptembertől minden egyetemen és főiskolán a kompetenciaméréseket a felvételizők számára.
Az még nem dőlt el, hogy minden területen végeznek-e ilyen felmérést vagy csak eseti jelleggel vezetik be, hiszen több olyan gyakorlat és módszer is létezik már, amelyek révén jó néhány intézmény mér valamilyen képességet. A jelenlegi tervek szerint ugyanakkor a mérésen nem lehetne megbukni, azok számára, akik a felmérésen gyengébben teljesítenek felzárkóztató tanfolyamokat szerveznek. A hallgatókat még egyszer, végzéskor ismét megszondáztatnák, hogy mennyire fejlődtek adott képességeik.
Lengvárszky Attila, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) oktatási igazgatója megkeresésünkre elmondta, a pécsi intézmény eddig még nem kapott konkrét információkat az államtitkárságtól ez ügyben.
– A tervezett kompetenciamérés egyrészt a hallgatók számára fog segítséget nyújtani a lehetőségeik és képességeik azonosításában, másrészt az intézmények teljesítőképességét is jobban mérhetővé teszi azáltal, hogy a hallgatóknál meglévő kompetenciákat milyen arányban tudja fejleszteni – mondta a szakember.
A pécsi egyetem esetében is létezik már egy olyan, mobilra kifejlesztett applikáció, amely segít a felvételizőknek.
– A PTE UP mobil alkalmazása annyiban hasonlít ehhez, hogy a felvételiző diákok számára segít a személyiségjegyeik azonosításában, segít megtalálni, hogy mely kompetenciák tartoznak az erősségeik közé, mindezt a helyes szak és pályaválasztás érdekében.
A pécsi universitas egyébként minden olyan kezdeményezést támogat, amely hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatói eredményesség növekedjen, és az ilyen típusú információkra szükségük is van ahhoz, a képzési programokat az igényekhez tudják igazítani.