A „magas koleszterinszint” hallatán valamennyiünk összerezzen, mert kizárólag annyit tudunk róla, hogy ez a kifejezés valami baljósat jelent. Ám ez nem teljesen van így, bőven akadnak még tévhitek a koleszterinszint körül. Pécsi szakembert kérdeztünk, és miután tisztázzuk a fogalmakat, eloszlatjuk a tévhiteket is.
Mi is az a koleszterin?
A koleszterin szinte majdnem minden állati eredetű élelmiszerben megtalálható vegyület, nagy részét viszont a májunk termeli. Az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen anyag, amelynek különleges szerepe van az agysejtek, idegsejtek képződésében, megújulásában, az epesavak egyik alkotója, valamint számtalan hormon előállításának kiindulási anyaga.
Prof. Dr. Cziráki Attila, a PTE Szívgyógyászati Klinika egyetemi tanára elmagyarázza, hogy a koleszterin a vérünkben található, a vérben történő továbbjutást pedig a koleszterinszemcsét körülvevő fehérjeburok segíti elő. Ennek a buroknak a sűrűsége alapján elkülönítünk alacsony (LDL) illetve nagy (HDL) sűrűségű koleszterint.
Nem mindegy, hogy LDL vagy HDL
– A szív- és érrendszeri megbetegedések hazánkban a vezető halálokok közé tartoznak. Jellemzően a szívben, az agyban, a perifériás érrendszerben és a vesében okoznak károsodást. A magas koleszterinszint pedig bizonyítottan a szív- és érrendszeri megbetegedések fő rizikófaktora – avat be prof. dr. Cziráki Attila. Hozzáteszi, hogy mivel az összkoleszterin legnagyobb részét többnyire az LDL koleszterin teszi ki ezért a magas koleszterin szintet legtöbbször a sok „rossz” (LDL) koleszterin emelkedése jelenti. Ha pedig a véráramban túl sok a „rossz” (LDL) koleszterin, könnyen létrejöhet az érelmeszesedésre jellemző lerakódás az érfalakon.
Az egészséges szintet, vagyis a HDL koleszterin növelését elsősorban megfelelő táplálkozással, koleszterin-szegény diéta bevezetésével („mediterrán diéta”) tudjuk elérni, vagyis sok gyümölcs, zöldség, valamint halfélék, fehér húsok rendszeres fogyasztásával. A magas koleszterinszint csökkentése egyébként nem minden esetben oldható meg „csupán” diétával, ezt rendszeres testmozgással kell kiegészíteni. Végül, ha egyéb betegség miatt nem tilos, akkor a rendszeresen, jó minőségű vörösborból fogyasztott egy deci is védő hatással bír.
Mitől jó a „jó koleszterin”?
A HDL „jó” koleszterin különleges tulajdonsága, hogy az érfalban már lerakódott koleszterint is képes felvenni, és azt a májhoz szállítani, ami kiválasztja, így a szervezet megszabadul a káros folyamattól. A szakember szerint épp ezért a megelőzés szempontjából elengedhetetlen a HDL koleszterinszint növelése.
Az egyensúly a fontos
Prof. dr. Cziráki Attila szerint jellemzően a hibás diéta, vagyis a nagy arányban fogyasztott magas koleszterintartalmú ételek a felelősek a magas koleszterinszintért. Viszont vannak esetek, amikor „normális” a magasabb koleszterinszint, például terhességnél is számolni kell a magasabb értékkel az anyagcsere-változás miatt, ám nem kell megijedni, ugyanis a szülést követő hat héten belül általában visszaáll a normális tartományba.
[box title=”Hol mérhetjük Pécsett?” box_color=”#3e8adb”]
A legegyszerűbb, ha a háziorvosunkhoz fordulunk beutalóért, ugyanis a koleszterinszint mérését valamennyi pécsi laboratórium is rutinszerűen végzi már. Emellett lehetőség van az ujjbegyből vett vérmintából, gyorsteszttel mért szint meghatározására is – ez szintén elérhető Pécsett, erről is a háziorvosunknál tudunk érdeklődni.[/box]