12 C
Pécs
péntek, október 18, 2024
KezdőlapAbszolút NőPszichéFertőző közösség

Fertőző közösség

Minden bölcsődés vagy óvodás korú gyermeket nevelő szülő megtapasztalja, hogy csemetéje a téli, tavaszi időszakban egyik betegségből a másikba esik. Utánajártunk, vajon megelőzhetőek-e a gyermekbetegségek.

Az idei enyhe tél kedvezett a vírusbetegségek terjedésének. A bölcsődékben, óvodákban hányásos, hasmenéses, lázas betegségek tizedelték a gyermeklétszámot.

Ez az időszak nem túl kellemes, de Mészáros Kálmán gyermekorvos szerint nincs mit tenni. Az ilyen betegségek ellen még az immunrendszer erősítésével sem tudunk védekezni. Egy amerikai statisztika azt mondja, mire egy gyerkőc felnő, 160 kisebb-nagyobb fertőzésen esik át. Ezek nem mindig járnak lázzal, van, hogy a tünet csak enyhe orrfolyás, de ettől ez még fertőzés, épp úgy, ahogy a hányással, hasmenéssel járó betegségek túlnyomó többsége.

Nincs pingpong effektus

– A gyermekek életkorilag is fogékonyak a fertőzésekre, egyszerűen azért, mert még nem találkoztak ezekkel a vírusokkal. Mindenkinek át kell esnie bizonyos vírusfertőzéseken, és ha átesnek, az olyan, mint a védőoltás: egy életre védetté válnak – ismerteti dr. Mészáros Kálmán csecsemő- és gyermek szakorvos. – A székletproblémával járó vírusfertőzések az utóbbi időben terjedtek el, ezek érintkezéssel, mosatlan kézzel, vagy szájba kerülő játékok cserélésével terjednek. Ellenük gyakori kézmosással vagy fertőtlenítéssel lehet védekezni. Bár előfordul, hogy az óvintézkedések mit sem érnek, és minden családtag lebetegszik, hiszen ezeket a számtalan alfajjal rendelkező vírusokat a felnőttek is elkaphatják. A cseppfertőzésekkel már nehezebb a helyzet – immunerősítő szerek ide, gyógyszerek oda -, ezek terjedését egyáltalán nem lehet meggátolni. Addig, ameddig új vírusok vannak, addig a gyermek fogékony lesz, meg fog betegedni, mert csak akkor válik védetté, ha átesett a betegségen. A gyermekközösségekben pedig olyan sokféle vírus van jelen, hogy a kicsik nem mindig ugyanabba a nyavalyába esnek vissza. Mindig újabb és újabb betegségeket kapnak el egymástól.

A vírusbetegségekre legfogékonyabbak a 3 év körüli gyermekek. Ez pont az óvodakezdés időszaka, amikor a hasonló korú közösségben koncentráltan jelentkeznek a különböző vírusok.

Specifikus védekezés

A vírusvédekezés specifikus, csakúgy, mint a vírusirtó a fertőzött számítógép esetében, vagyis csak egy bizonyos vírust gátol egy bizonyos program. Dr. Mészáros Kálmán szerint az immunerősítő szerek hatékonysága az emberek esetében olyan, mintha a vírusos számítógép klaviatúráját letörölnénk – vagyis semmit sem ér. Persze vitaminokat lehet fogyasztani, bár ezek inkább egy-egy hiánybetegség jelentkezése esetén hatékonyak. Az állandó, vagy huzamosabb ideig történő vitaminfogyasztás pedig néha többet árt, mint használ – gondoljunk a zsírban oldódó vitaminok felhalmozódására, májkárosító hatására! Hiába szed a gyermek kétszer, ötször, tízszer, hússzor nagyobb mennyiségű vitamint, az nem akadályozza meg a betegségre való fogékonyságot.

A légúti betegségek ellen tenni nem lehet

– Amit tehetünk a vírusfertőzések terjedése ellen, az a többszöri szellőztetés, a víruskoncentráció csökkentése a gyermekintézményekben és otthon is. Ám hiába marad otthon egy-egy óvodás korú gyerkőc, a vírusokat akkor is elkapja, csak nem olyan tömény koncentrációban. A vírusos betegségek gyógyítására csupán tüneti kezelés létezik – ismerteti a doktor úr. – A vírusbetegségek lefolyási ideje 3-5 nap, maximum egy hét. Az elhúzódó szövődmények bakteriális jellegűek, hosszabb ideig is eltarthatnak. Ilyenek lehetnek légúti fertőzések esetén a fül-orr-gégészeti tünetek, a tüdőgyulladás, hányásos hasmenéses betegségek esetén a folyadékvesztés, kiszáradás. Ezek kialakulását meg kell akadályozni, de ha ez nem sikerül, akkor jöhetnek szóba kezelésként az antibiotikumok.

A légúti tüneteket okozó vírussal fertőzött gyermekek kisebb testvérei a zárt lakástérben ugyanúgy elkaphatják a betegséget, mint a nagyobbak, de jó hír, hogy a későbbiekben ők már védettek lesznek ezek ellen a betegségek ellen. A lakás sűrű szellőztetésével megelőzhetjük a betegség terjedését, illetve a kontaktálással terjedő hányásos, hasmenéses vírusfertőzések esetén fel kell hívni a gyerekek figyelmét arra, hogy ne használják egymás poharát, evőeszközét és gyakran mossanak kezet. A szülők a szájba kerülő játékok mosásával szintén sokat tehetnek az ellen, hogy a gyermekek egymástól elkapják a betegségeket.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő