Haspuffadás, hasmenés, hányinger, láz. Tünetek, amiket olykor mindenki tapasztal, de általában nem tulajdonít nekik túl nagy jelentőséget. Pedig ezek akár egy gyógyíthatatlan kór jelei is lehetnek.
Lassan, de biztosan
A Chron-betegség egyre gyakrabban üti fel a fejét világszerte. Elsősorban a skandináv országokban és Angliában fordul elő, de Európában is 23.000-41.000 új esetre derül fény évente. Pécsett átlagosan 10 új beteget diagnosztizálnak minden évben és a páciensek száma folyamatosan emelkedik.
A több millió embert érintő kór egy autoimmun betegség, amit valószínűleg az immunrendszer érésében bekövetkező zavar idéz elő – mondja dr. Király Ágnes, a Doctoris Medici gasztroenterológusa. A legveszélyeztetettebb korosztály a fiatal felnőttek, diagnóziskor az átlag életkor: 33-45 év.
A betegség a bél rohamokban jelentkező, krónikus gyulladása. Jellemzően a vékonybél utolsó szakaszát és a vastagbelet érinti, de a szájüregtől a végbélnyílásig a tápcsatorna bármely szakaszán előfordulhat.
– A kialakulásban korábbi fertőzés, vagy környezeti ártalom, genetikai hajlam és a finomított élelmiszerek túlzott fogyasztása is szerepet játszhat. Ezen kívül ok lehet még a fogamzásgátló használata, sok szénhidrát- és zsírfogyasztás.
Félreérthető jelek
A Crohn-betegség kezdeti tünetei a hasi fájdalom, hasmenés, esetleg véres székletürítés, végbél körüli tályog. Későbbiekben kialakulhat fogyás, láz, vörös, fájdalmas szem, afták a szájban, ízületi gyulladás, illetve lilásvörös, fájdalmas csomók a láb feszítő oldalán. A betegség alatt jó és rossz időszakok váltják egymást, ezért előfordulhat, hogy eleinte nem vesszük észre, ha baj van. A tünetek egyébként is könnyen összekeverhető a vakbélgyulladással, fertőzésekkel.
Gyógymód nincs, kezelés van
Ha az orvosi vizsgálatokat követően valakinél bebizonyosodik a betegség, legelőször gyógyszeres kezelést kap a gyulladás csökkentésére. Nem elég azonban az aktuális probléma kezelése, a beteget követni kell, ha szükséges változtatni kell a gyógyszerek adagolásán. A családorvos bevonása is elengedhetetlen, hiszen rendszeres laborvizsgálatokra is szükség van – ismerteti a lehetőségeket a szakember.
– A Crohn-betegség nem gyógyítható, csak kezelhető. Vannak időszakok, amikor kifejezettebbek a panaszok, de van, hogy teljesen tünetmentes a beteg. Kellemetlenséget ez a fellángolási időszak jelent csak, ilyenkor jelentkezik hasfájás, gyakoribb székletürítés, hasmenés, súlyosabb esetben véres széklet, láz is előfordulhat.
A betegség rendszeres kontrollvizsgálattal és megfelelő diétával általában jól kordában tartható, ám ha mégsem, úgy szóba kerülhet sebészi beavatkozás.