-3 C
Pécs
hétfő, január 20, 2025
KezdőlapZöldZónaÁllatbarátFigyelem! Már egy szúnyogcsípés is végzetes lehet a kutyáknak!

Figyelem! Már egy szúnyogcsípés is végzetes lehet a kutyáknak!

A nyári szúnyoginvázió nem csak kellemetlen, de veszélyes is lehet az ember legjobb barátai, a kutyák számára. A szúnyogcsípéssel terjedő szívférgességet korábban Magyarországon nem ismerték, a klímaváltozás miatt azonban egyre elterjedtebb a hazai házi kedvencek között. Mutatjuk, hogy előzhető meg az akár halálos kimenetelű kór.

A szívférgességet Olaszországból származtatják, a déli országokban a mai napig rengeteg fertőzött kutyát találni. Magyarországon is egyre terjed a kór, hiszen a több mint 3500 különböző fajt számláló szúnyogok hordozzák, melyeknek egyedszáma egyre nő és előfordulása is kiterjed mind földrajzi, mind pedig időbeli értelemben, hiszen manapság az enyhe telek miatt sokszor egész évben találkozni velük. Dr. Molnár Móricz Veronika pécsi állatorvost kérdeztük a veszélyes betegségről.

– Hogyan terjed a betegség?

– A szúnyogok egy fonalféreg, a dirofilaria immitis lárváit fecskendezik be egy-egy vérszívás alkalmával az állatok véráramába, ezek pedig 6-7 hónap alatt kifejlett példányokká nőnek és az erekben szaporodni kezdenek. Egy csípéssel akár több ezer lárvát is átadhatnak a vérszívók, azonban előfordulhat, hogy csak egyetlenegyet, amely egyedül természetesen nem tud szaporodni, így veszélytelen.

– Ki kaphatja el a kórt? Kire veszélyes? 

– Közvetlenül a kutyáról nem terjed át sem más állatra, sem az emberre, szükség van a csípőszúnyog közreműködésére. A szívférgesség csak a kutyára veszélyes, más állatok vagy ember vérébe jutva a lárvák elpusztulnak. 

– Mik a tünetek? Honnan tudom, hogy szívférgességgel állok szemben? 

– Egészen addig tünetmentes az állat, amíg csak lárvák vannak a vérében. Ha a fonalférgek kifejlődtek, köhögés, légszomj, szívritmuszavarok fordulhatnak elő. Sajnos emiatt a tesztelés is nehéz, létezik gyorsteszt, melyhez csupán néhány csepp vérre van szükség az állattól. Ennek a hátránya, hogy csak a kifejlett nőstény szívférgek antigénjét mutatja ki, vagyis a hímek és a fiatal egyedek nem fedezhetőek fel vele. Tehát ha negatív eredményt kapunk, akkor a nőstény kifejlett szívféreg ugyan nincs az állatban, de ettől még lehetséges, hogy a csípés 6-7 hónapon belül történt és a féreglárva még egyszerűen nem fejlődött ki, vagyis nem kimutatható. Mindemellett a gyorsteszt nem százszázalékos, néha például bőrféreg vagy szemféreg esetén is pozitív. Ahhoz, hogy igazoljuk a diagnózist, laboratóriumi DNS-vizsgálatra van szükség. Ezek a vizsgálatok nem kötelezőek, csupán opcionálisak, és összesen körülbelül 15 ezer forintba kerülnek.

– Mi történik, ha pozitív az eredmény?

– Az állat gyakorlatilag sajnos szinte menthetetlen, ha sok kifejlett fonalféreg van a szívében. Műtétileg ezeket nem lehet eltávolítani, csak fokozatosan megpróbálni eltávolítani speciális szerekkel. Ha ugyanis egyszerre öljük meg az összes férget, az elpusztult tetemek trombózist okozhatnak. A lárvákkal kezdjük, majd egy viszonylag drága vegyület beadásával – ami igen fájdalmas, így az állatot el kell bódítani a beinjekciózás idejére – támadjuk meg a kifejlett egyedeket. Ez egy drága és macerás procedúra, a megelőzéssel sokkal jobban jár ember és állat is. 

– Hogyan előzhető meg a megbetegedés?

– A szúnyogszezonban a csípések, és így a szívférgesség ellen többféleképpen védhetjük kedvenceinket. Havonta alkalmazhatunk rácsepegtető oldatot, vagy tablettát. Mindkettőből léteznek kombinált fajták, melyek nem csak szúnyogok, de más paraziták ellen is hatásosak. A szerek megakadályozzák a lárvák továbbfejlődését, és ez által csökkentik a betegség átvitelének kockázatát. Persze arra fel kell készülnünk, hogy a megelőzés havonta néhány ezer forintunkba fog kerülni, azonban a kutyánk életét menthetjük meg fele. 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő