A Pécsi Járásbíróság november 17-én elrendelte egy középkorú nő és egy fiatal férfi letartóztatását egy hónapra üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettének és 75 rendbeli hamis magánokirat felhasználásának vétsége alapos gyanúja miatt – írja a bíróság közleménye.
A gyanúsítottak, bűnszervezetet hoztak létre: egy gazdasági társaság számos vállalkozót alkalmazott alvállalkozóként, melyek folyamatosan jelentettek be munkavállalókat, majd visszamenőlegesen ezen személyek – a gyermekek után járó családi adókedvezmények, illetve egyéb személyi jövedelemadóhoz kapcsolódó, költségvetésből származó összegek visszaigénylését kezdeményezték. Csakhogy a bejelentések fiktívek voltak, az érintett személyeknek nem volt munkaviszonyuk az alvállalkozó vállalkozásokban, adót nem fizettek sem az érintett vállalkozások, sem a magánszemélyek, így a visszatérített összegekre nem voltak jogosultak. Hetvenkét valótlan tartalmú személyi jövedelemadó bevallást nyújtottak be, melyekben a jogosulatlanul kiutalni kért összeg összesen több mint 33 millió forint volt.
A gyanúsított nő irányította a vállalkozások jogellenes cselekményeit, a bejegyzett társaságok vezetői azok működtetésében nem vettek részt. A gyanúsított férfi szervezte be a magánszemélyeket, akiktől a visszaigényléshez szükséges adatokat megszerezték, míg harmadik társuk, egy férfi a megszerzett adatok felhasználásával kezelte a magánszemélyek ügyfélkapuit, illetve a jogosulatlan adó visszaigényléshez szükséges dokumentumokat készített és nyújtott be az adóhivatalnak.
A kifizetéseket a gyanúsítottak és harmadik társuk bankszámláira kérték, ahonnan a pénzt megérkezését követően rövid időn belül kivették. A pénzből esetenként, minimális összegben részesült az a személy, akinek adatait felhasználták, illetve harmadik társuk mintegy fizetést kapott az ügyintézés fejében, míg a pénz jelentős része a gyanúsítottaké lett.
A gyanúsított nő büntetett előéletű, e terhére rótt bűncselekményeket felfüggesztett szabadságvesztés hatálya alatt követte el.
Az ügyész a bíróság végzését tudomásul vette, a gyanúsítottak és védőik fellebbezést jelentettek be, így a bíróság határozata nem végleges.