Arany fokozat és fődíj a Keszthelyi Helikoni Ünnepségen – olyan eredmény ez, amelyre igazán büszkék lehetnek Európa első cigány/roma nemzetiségi, érettségit adó intézményében. A pécsi Gandhi Gimnázium és Kollégium sikerével szépen keretbe foglalta az április hónapot, melynek az elején egy hasonlóképp emlékezetes eseményt is jegyzett: akkor a „Gandhi 20” rendezvénnyel az iskola éppen két évtizedes fennállását ünnepelte – méltón a kerek jubileumhoz.
Rendhagyó osztályfőnöki óra, ahol volt gandhisok példaként szolgáló életútját ismerhették meg a jelenlegi diákok; indiai szoba-avatás, amely helyiség a cigányság eredetének, kötődésének, és a gimnázium névadójának, Mahatma Gandhinak állít emléket; élőkép-alkotás festmény-megelevenítéssel és lufieregetéssel, valamint húszórás meseolvasás – csak néhány azok az érdekességek közül, melyek helyet kaptak az április 9-i „Gandhi 20” rendezvény programjában. A jubileumi ünneplésre nagyon készült a gimnázium, és kitűnően sikerült a nap – mondja Déri Ildikó igazgató. Mint beszámol róla, a visszajelzések szerint az iskolához kötődő valamennyi ember igényeit kiszolgálták, s a programok közösségépítő hatását már akkor, ott is tapasztalták, és azóta is szembesülnek vele. Az intézményvezető szerint tehát a Gandhi a méltó ünnepséggel is tovább erősödött, és abból a következő évekhez is muníciót, lendületet kapott.
Ez a lendület talán már az azóta eltelt hetek eredményeiben is tetten érhető – sikerből legalábbis bőven akadt a gandhis diákok számára. Április 10-én az Apáczai Kupa kispályás labdarúgó-bajnokságban a kollégium csapata csak a rosszabb gólkülönbsége miatt szorult le a dobogóról és végzett a 4. helyen; 11-én az iskola hagyományőrző együttesének fellépése is része volt a komlói Belső Tűz Egyesület költészet napi, nagyon jó hangulatú emlékműsorának. 16-án aztán megyei honvédelmi kötelék-versenyt tartottak Pécsett, ahol a baranyai középiskolák négyfős csapatai mérkőztek meg a többi közt légpuskás lövészetben, kézigránát-dobásban és váltófutásban – ezen a viadalon a 16 gárda közül ugyancsak a 4. helyen zártak a gandhis diákok. S végül egy egyéni siker: a fehérjékről írt tanulmányával a 11.a-s Orsós Tamás a PTE Általános Orvosi Kara „Tudomány, ami összeköt” című pályázatán a 49 induló közül a 6. legjobbnak bizonyult.
És a végén jött a hónap java: április utolsó napjaiban tartották a Keszthelyi Helikoni Ünnepségek idei sorozatát. A Dunántúl legnagyobb középiskolás kulturális seregszemléjén 128 intézmény 3300 diákja, 18 kategóriában mérte össze tudását, és népzenében a Gandhi Hagyományőrző Együttese arany fokozatot érdemelt ki és a fődíjat is hazavihette. Jakab Natália intézményvezető-helyettes elmondása szerint a gandhisok most először vettek részt e megmérettetésen, és a tízfős csapat a többi produkció magas színvonalát látva meg is illetődött kissé. Azután viszont nagysikerű fellépésükkel az arany fokozat mellett – a fődíj révén – a gálán való szereplésüket is bebiztosították. – Mindezzel újra megbizonyosodhattak a diákjaink arról, hogy nemcsak örömzenélni tudnak, hanem értéket teremtenek és közvetítenek, s bárhol megállják a helyüket – mondja Jakab Natália. – Nem csupán belső kötődés, szeretet fűzi őket a muzsikához, de immár szakértők is elismerik a tehetségüket. Láthatják, hogy érdemes időt és energiát ölniük a hagyományőrző együttesbe, hiszen az közösséget teremt, sikereket, elismeréseket hoz nekik, és új utakat is megnyit előttük.
Amennyiben mostani nyolcadikos tanulók is szeretnének ilyen középiskolához tartozni, még van esélyük rá, mivel a Gandhi Gimnázium a nappali tagozat következő tanévére pótfelvételit hirdet (az esti és a levelező tagozatokra pedig felvételit). És az iskola májusban is többször nyit a nagyközönség felé: Pécsett az egész hónapot átszövi a roma nemzetiség bemutatkozása, s abban a programsorozatban az érdeklődők a gandhisokkal is sokszor találkozhatnak.