Hallottál már olyan diétáról, ami alatt csak bort ihatsz és csokit ehetsz? Vagy olyanról, ami csak napi egyszeri étkezést enged meg, és akkor meg sem említettük még a villámgyors, akár pár napos eredményt ígérő koplalásokat. Valahol mélyen mindenki sejti, hogy ezek semmire sem jó, borzasztóan káros módszerek, el is mondjuk, hogy miért.
A legtöbb ember annyira összpontosít a gyors fogyásra, hogy sokszor olyan megbízhatatlan és potenciálisan veszélyes módszereket használnak, melyek súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak. Jermendi Éva pécsi dietetikus szerint kecsegtető lehet a villámfogyás, de általában ez nem ajánlott, mert az ilyen étrend nem csak nagyon alacsony kalóriákban, de a tápanyag szükségletet sem fedezi, főleg, ha koplalásról van szó.
A „csoda” detox módszerek és az „ígéretes” étrend-kiegészítők sem biztonságosak, mivel ha kevesebb kalóriát fogyasztunk, mint amennyit a nap során elégetünk, akkor a szervezet elkezdi a glikogénraktárait használni, hogy energiához jusson. Ezalatt víz szabadul fel, az eleinte tapasztalt hirtelen 1-2 kilós fogyás igazából csak vízvesztés következménye. Amint felhasználja a szervezet a glikogénraktárakat, a fogyás lelassul.
– A túl gyors súlyvesztés következménye lehet, hogy nem testzsírt vesztünk, hanem a nagy mennyiségű víz mellett izmot is. Emellett lelassulhat az anyagcserénk is, mely meghatározza, mennyi kalóriát égetünk el nap mint nap. Ha lelassul az anyagcsere, kevesebb kalóriát használ fel a szervezetünk, ami hozzájárul a diéta utáni visszahízáshoz – avat be a szakember. Elmondja, hogy a tápanyaghiány következménye lehet a hajhullás, a kimerültség és a csökkent immunvédekezés is. Ilyenkor epekő is könnyebben keletkezhet, mert éhezés során az epehólyag nem tudja kiengedni a termelt emésztőnedveket és a pangás következtében az epehólyagban kőképződés indulhat be.
A súlycsökkenés csak a csata fele, az igazi kihívás az egészséges súly megtartása
Jermendi Éva szerint a legtöbb diétát követő ember egy éven belül visszanyeri az ledolgozott súly felét, sőt, ami még rosszabb, hogy csaknem mindenki, aki diétázott, 3-5 év után visszanyeri az összes súlyt, amit leadott.
Bár a lassú testsúlycsökkenés nem tűnik vonzónak, sok mindent lehet tenni, hogy biztonságosan felgyorsítsuk a folyamatot. Fontos, hogy az életmódváltásnak a rendszeres testmozgás is része legyen. 9 egyszerű tipp betartásával könnyebben mehet a testsúlycsökkentés:
- Az első és legfontosabb, hogy ne diétázzunk, hanem inkább étkezzünk egészségesen életmódszerűen. A diéták egyik legnagyobb problémája az, hogy szinte soha nem működnek hosszú távon, ezért a fogyás legyen az életmódváltás természetes mellékhatása és ne az elsődleges cél.
- Fogyasszunk sok élelmi rostot! A vízben oldható rostok segítik a vércukorszint és a koleszterinszint szabályozását, az egészséges bélmozgást és még a zsírégetést is elősegíthetik.
- Csökkentsük a cukrot és a keményítő bevitelét. Kutatások azt mutatják, hogy az alacsony egyszerű-szénhidráttartalmú diétát követők gyorsabban vesztenek súlyt.
- Ne igyunk üres kalóriákat, beleértve az üdítőket és a gyümölcsleveket is! A sok cukor ártalmas, de a folyékony cukor még ártalmasabb a szervezetünknek, főleg, mert nem is vesszük sokszor észre, mennyi kalóriát fogyasztunk el egy pohár üdítővel. A szakember szerint a folyékony cukor-kalóriák a modern táplálkozás egyik legnagyobb hizlalási aspektusai.
- Együnk sok egészséges nasit. Készítsünk könnyen hordozható és egyszerűen elkészíthető egészséges nassolnivalókat, például gyümölcsöket, répa-/uborkarudakat, vagy egy maréknyi olajos magvat, hogy mikor ránk tör az éhség, ne rögtön valami egészségtelen ételhez kapjunk.
- Együnk lassan. Ez mókásnak tűnhet, de időbe telik az agynak mire „regisztrálja”, hogy eleget ettünk. De ha alaposan megrágjuk az ételeinket és lassabban eszünk, hamarabb érezhetjük jóllakottnak magunkat és elnyújthatjuk a teltségérzet hosszát, ráadásul kevesebbet is fogunk enni.
- Pihenjünk sokat. Az alváshiány növelheti szervezetünkben az úgynevezett éhséghormon szintjét, és csökkentheti a teltségérzetünkért felelős hormon szintjét evés közben, illetve utána. Ez azt jelenti, hogy a rossz alvás miatt éhesebbek lehetünk, ami nehezíti a fogyást.
- Próbálkozzunk súlyzós edzéssel. Ez az edzésforma segíthet az izomvesztés és az anyagcsere-csökkenés elleni küzdelemben, amely a súlyvesztéssel történhet.
- Toljunk minél több magas intenzitású intervallum tréninget (HIIT). Ez az edzés rövid, magas intenzitású gyakorlatokat variál alacsony intenzitású gyakorlatokkal. A normál kardio-testmozgástól eltérően, HIIT edzés után is folytatódik a kalóriaégetés.