Hirdetés

Uborkát, répát, paprikát és megannyi más zöldséget termesztenek a Kerek Világ Általános Iskola kisdiákjai az intézmény udvarán. A gyerekek lelkesen végzik a munkát, elültetik a magokat, gyomlálnak, nevelgetik a növényeket. Az alapítvány a területet egy közösségi kertté szeretné fejleszteni, amit más iskolákkal együtt művelnének.

A Kerek Világ Alapítvány több mint 25 éve működik Pécsen. Általános iskolájuk Pécsbányán egy csendes, zöldövezeti környezetben található. Az intézménybe kizárólag speciális nevelési igényű és fogyatékossággal élő gyerekek járnak, akik kis létszámú csoportokban a tanrend szerinti órákon vesznek részt, de emellett minden szükséges rehabilitációs, fejlesztő foglalkozást megkapnak.

– Igyekszünk segíteni a gyerekek integrációját is, célunk, hogy a jövőben minden diákunk a saját képességeihez mérten be tudjon illeszkedni a társadalomba – hangsúlyozta Halek-Horváth Katalin, az iskola igazgatóhelyettese, gyógypedagógusa.

Ehhez kapcsolódik az iskolakert program is, amely két éve indult az intézményben – emlékezett vissza Mezővári Andor gyógypedagógus. Kis parcellákat alakítottak ki az udvaron, ahol minden csoport maga tudja termeszteni a különféle zöldségeket. A gyerekek kifejezetten élvezik a munkát, a kerttel és a természettel való kapcsolódást. Sokuknak ez nemcsak egy elvégzendő feladat, hanem szinte terápia. A megtermelt finomságokat aztán az iskolai ünnepségen közösen dolgozzák fel és fogyasztják el a tanulók.

A kis parcellákban sokféle zöldséget termesztenek a diákok

– Lenyugtat és felfrissít a kertben töltött idő – mesélte Zöld Martin, az iskola egyik diákja. Leginkább ásni és gyomlálni szeret, és ezek a feladatok nem voltak idegenek tőle, hiszen kozármislenyi otthonában is besegít a kertészkedésben.

Miközben a gyerekek a kerttel foglalkoznak, rengeteget tanulnak, az intézmény munkatársai ebben látnak nagy lehetőséget. Mint azt Halek-Horváth Katalin elmondta, a tőlük kikerülő diákok, akik a munka világában nem tudnának elhelyezkedni, egy tanyán a megszerzett tapasztalataiknak köszönhetően aktívan részt vehetnek a gazdálkodásban.

Más iskolák előtt is megnyitnák a közösségi kertet

Az intézmény, látva a kezdeményezés népszerűségét, szeretné a kiskertet egy 500 négyzetméteres közösségi kertté alakítani, ahova más iskolák diákjait is meghívnák. Az alapítvány a Pécsi Református Gimnázium és Általános Iskola, valamint a Szent Mór Iskolaközponttal alakítaná ki az együttműködést.

– Ez az integráció szempontjából is fontos lenne – emelte ki az igazgatóhelyettes. – A hozzánk érkező tanulók így bepillantást nyerhetnének a világunkba, a mi gyerekeinknek pedig egy újabb kapcsolódási pont lehetne ez ép társaikkal.

A területen igazi biogazdálkodást szeretnének folytatni, ahol vegyszermentesen termesztik a zöldségeket, esővízzel öntöznek, komposzttal javítják a talaj szerkezetét. Ezek közül igazából csak az esővízgyűjtő hiányzik, egy komposztálót már beszereztek, amelynek használatát Mezővári Andor alaposan ki is tanulta. A közösségi kertben magaságyásokat is kialakítanának, amelyeket a mozgásukban korlátozott tanulók is művelhetnek.

A közösségi kert kialakításához szükséges terület megvan, viszont anyagi támogatás szükséges a megvalósításhoz. Az alapítvány ezért indult a Tesco pályázatán, amelyen a vásárlók az áruházban kapott zsetonokkal szavazhatnak február 16-ig többek között a Kerek Világ Alapítvány ötletére is. A projektek az összegyűjtött zsetonok számától függően kapnak különböző összegű támogatást.

Hirdetés