„Akarja Ön tudni?” címmel indított online fórumsorozatot a Mindenki Pécsért Egyesület azért, hogy a pécsiek megtudhassák a lehető legtöbbet az előző városvezetés kétes, aggályos ügyeiről: az első beszélgetés tárgya a pécsi Elios-lámpák beszerzése volt.
Mellár Tamás legutóbbi sajtótájékoztatóján is elmondta, hogy az általa alapított Mindenki Pécsért Egyesület közadatigénylésben kérte ki az ellenzéki vezetésű önkormányzattól a 2015-ös közvilágítás-korszerűsítés dokumentumait, hogy megtudják, miként nyerte el a közel egymilliárdos megbízást Pécsett az Elios. Akkor azt mondta, tájékoztatni fogják a pécsieket arról, hogy mit sikerült kideríteni belőlük. Ez meg is történt, november 6-án a Mindenki Pécsért Egyesület Facebook-oldalán közvetítette azt az online fórumot, amelyen Mellár Tamás mellett Góbi János az önkormányzat ügyvédje, Erdélyi Katalin az Átlátszó oknyomozó újságírója, valamint Polyák Gábor jogász, médiakutató is részt vett.
A beszélgetés:
Ahogy azt korábban megírtuk, a kikért hatalmas mennyiségű iratanyagot az Átlátszó is átnézte, cikkükből pedig kiderült, hogy Páva Zsolt volt fideszes polgármester „tolta előre” a projektet, és hogy a pécsi közvilágítás megújításának második ütemében is szerepelt az Elios alvállalkozóként. Ahogy azt a fórum elején Polyák Gábor is elmondja, a beszélgetés apropóját is részben ez a cikk adta, amelynek részleteit egyébként Erdélyi Katalin a beszélgetés elején fel is sorolta.
A lényeg, hogy Pávát nem érdekelte, hogy 15 évre eladósítja a várost, csak meg akarta valósítani a projektet – mondta az újságíró. Erdélyi emlékeztetett: Páva terjesztette be, hogy a lámpák finanszírozására az önkormányzat vegyen fel egy 1 milliárd forintos hitelt 15 évre, amit közgyűlés meg is szavazott, viszont több dokumentumban szerepel, hogy a jegyző kockázatosnak ítélte a hitel felvételét.
Polyák Gábor kiemelte, hogy a pályázat „nagyon testreszabott volt”, utalva arra, hogy az Eliosnak nem volt nehéz nyernie, hiszen az ajánlattételi felhívásban az szerepelt, hogy csak olyan cég indulhat a közbeszerzésen, amelynek az előző három évben legalább nettó 500 millió forint bevétele származott LED-es közvilágítás-korszerűsítésből, ennek a feltételnek pedig csak az Elios felelt meg. Mint mondta, anyagi szempontból egyértelműen kockázatos volt a projekt a kezdetektől.
Mellár Tamás a fentiek kapcsán elmondta, hogy annak ellenére, hogy az Elios-ügyben folytatott nyomozás során megállapították, hogy nem történt törvénysértés, mégis meg kellene vizsgálni, hogy miként lehet azt továbbvinni, új jogorvoslati lehetőségeket felkutatva.
Mint mondta, az Elios gyengébb fényű pécsi lámpáival összefüggésben lehet az a tavaly februárban történt Lánc utcai halálos baleset is, melynek során a sofőr nem feltétlenül láthatta jól az úton átkelő 67 éves nőt. Emlékeztetett arra, hogy a rendőrség megszüntette a nyomozást bűncselekmény hiányában, tehát kimondták, hogy a Lánc utcai zebra megvilágítása és a baleset között nincs kapcsolat. Itt érdemes megjegyezni – a dokumentumok alapján – hogy 2015 márciusában, amikor a projekt a végéhez közeledett, az előző önkormányzat a Biokom jelzése alapján szólt a kivitelezőnek, hogy valami nem stimmel az új lámpákkal, mert több zebránál romlott a gyalogosok észlelhetősége, ezt többek között a rendőrség is jelezte a városüzemeltetés felé.
Góbi János kiemelte, hogy az előző városvezetés ügyeinek Péterffy Attila polgármester által elindított átvilágítása két területre koncentrálódik: a városi cégek működésére és az előző vezetés gazdálkodására. Mint mondta, a folyamat nem egyszerű és nem rövid, hiszen hatalmas mennyiségű dokumentumot kell bekérniük, átnézniük. Kiemelte, hogy az átvilágítás nemsokára finisbe ér. A feltárt szabálysértések kapcsán változtatásokat fognak eszközölni azért, hogy hasonló esetek ne forduljanak többé elő, a bűncselekmények kapcsán pedig feljelentéseket tehetnek.
Elmondta, hogy azt kell megvizsgálni, hogy mennyiben és hogyan sérültek a város vagyoni viszonyai – azaz történt-e hűtlen kezelés – valamint hogy a gazdasági tevékenységek hitelességéhez fűződő közérdek mennyire sérült. Góbi János kitért arra is, hogy Berkecz Balázs a már nem létező Együtt politikusának 2018-ban tett feljelentését – amit csalás, hűtlen kezelés, hanyag kezelés és hivatali visszaélés gyanújával indított sikertelenül –érdemes lesz újra átnézni, hátha ki lehet azt egészíteni, hátha lehet átfogóbb megállapításokat megfogalmazni azzal kapcsolatban.
Az ügyvéd kiemelte: azt kell vizsgálni az Elios pécsi proektje kapcsán, hogy szükséges volt-e a lámpák cseréje, és ha igen, valóban ekkora összegből lehetett azt megoldani, vagy esetleg kivitelezhető lett volna kevesebb közpénzből is. Ha pedig nem volt szükséges a csere, akkor annak kell utána járni, hogy milyen vagyoni érdekek fűződtek a közbeszerzéshez, illetve, hogy kit akartak a projekttel plusz pénzekhez juttatni.
Mellár Tamás emlékeztetett, hogy a városnak idén 8,5 milliárd forintot kell visszafizetnie az államnak, és hogy összességében a városnak 18,3 milliárd forintos tartozása van, a céljuk pedig az, hogy kerüljenek nyilvánosságra azok az ügyek, amelyekből ezek a veszteségek összejöttek. Ezért további aggályos ügyeket is vizsgálnak, a következő online fórum tárgya például a Volvo-beszerzés lesz. Emellett hangsúlyozta, hogy a Mindenki Pécsért Egyesület a fenti cél érdekében szeretné továbbra is elérni, hogy minden önkormányzati vállalat felügyelőbizottságában legyen legalább egy tagja.
A fórumra egyébként meghívták a Fidesz képviselőit is, de megkeresésükre nem kaptak választ – mondta Mellár Tamás, aki ehhez hozzátette, hogy a Parlamentben az általa felvetett hasonló, problematikus ügyeket nehéz – tulajdonképpen lehetetlen – átvinni a kétharmados többség okán, konkrét kérdéseire pedig alapvetően soha nem kap érdemi választ. De – folytatta – nem szabad feladni, hiszen ezek az ügyek megmaradnak, és ha bekövetkezik a kormányváltás, újra elő lehet azokat venni.