A HungAIRy LIFE integrált projekt egy légszennyezettséggel kapcsolatos tudományos, fókuszcsoportos vizsgálatra hívja a pécsieket, gyerekeket és felnőtteket egyaránt. De nézzük is, miről van szó!
Miért fontos a levegőminőséggel foglalkozni?
A légszennyezettség a legjelentősebb környezetegészségügyi probléma hazánkban és a világ számos táján egyaránt. A hazai kutatások az Egészségügyi Világszervezet vizsgálataival összhangban megállapították, hogy
a levegőszennyezés miatt Magyarországon évente körülbelül 8-12 ezer ember hal meg idő előtt.
Mivel foglalkozik a HungAIRy LIFE integrált projekt?
Ahogy azt lapunk olvasói bizonyára már tudják, a HungAIRy LIFE integrált projekt célja a levegőminőség javítása Magyaroroszágon, különös tekintettel 10 településen (Békéscsaba, Budapest, Debrecen, Eger, Kaposvár, Karcag, Miskolc, Pécs, Szolnok, Tatabánya). Ezt többek között a levegőminőségi tervek rendszeres felülvizsgálatával, átfogó szemléletformáló tevékenységgel, egy országos tanácsadói hálózat felállításával, illetve a légszennyezők kibocsátását csökkentő intézkedések bevezetésével valósítja meg.
Mi a fókuszcsoportos vizsgálat célja?
A vizsgálat célja, hogy aktuális ismeretekkel rendelkezzenek a pécsiek légszennyezettséggel kapcsolatos véleményéről, benyomásukról, viszonyáról és így azonosítsák a szükséges intézkedéseket.
A projekt eredményei segíteni fogják a döntéshozókat abban, hogy országszerte hatékony intézkedéseket hozzanak meg a légszennyezettség csökkentéséért rövid és hosszú távon.
Hogyan történik a vizsgálat?
A felmérés december 15-ig tart a HungAIRy LIFE integrált projektben résztvevő 10 településen, tehát Pécsen is. Településenként két fókuszcsoportos vizsgálat történik: az egyik vizsgálat a felnőtt lakosság, míg a másik az általános iskolás gyermekek (8-10 éves korosztály) attitűdjének felmérését célozza.
Egy vizsgálatban 7-10 fő vesz részt, akik a moderátor irányításával válaszolnak az előre meghatározott témakörök mentén megfogalmazott kérdésekre.
A résztvevők kiválasztása célzottan történik, hogy egy heterogén csoport jöjjön létre.
Fontos: a vizsgálatnak nem célja a levegőminőséggel kapcsolatos ismeretek felmérése.
A vizsgálat időtartama körülbelül 60-90 perc.
A részvétel teljes mértékben önkéntes, a jelentkezők a vizsgálat során bármikor indoklás nélkül visszaléphetnek, ha esetleg meggondolják magukat.
Hogyan lehet jelentkezni a vizsgálatra?
A vizsgálatra a HungAIRy LIFE integrált projekt pécsi munkatársánál, Szénásy Luca önkormányzati ökomenedzsernél lehet jelentkezni a [email protected] e-mail-címen („fókuszcsoportos kutatás” jeligére).
Ahhoz, hogy a szervezők reprezentatív, a város lakosságának demográfiai adatait tükröző csoportot tudjanak létrehozni, a jelentkezési levélben az alábbi adatokat kell megadni:
- saját maga jelentkezik, vagy gyermeke szeretne részt venni
- kor
- nem
- felnőtt esetében iskolai végzettség
- felnőtt esetében foglalkozás
- gyermek esetében évfolyam
Jelentkezés után mindenkivel felveszik a kapcsolatot és kiküldenek egy aláírandó GDPR-nyilatkozatot (tehát a megadott adatokat szigorúan bizalmasan kezelik, harmadik félnek nem adják ki), és minden szükséges információt.
A pécsi vizsgálat időpontjai:
- Felnőtt csoport: november 29., 17 óra.
- Gyerek csoport: november 25., 16 óra.
- Helyszín: Pécsi Városháza
A vizsgálatot követően a felnőtt résztvevők ajándékutalványt kapnak, a gyerekek pedig a projekthez kapcsolódó játékokat.
A vizsgálat végeztével a legfontosabb megállapítások és következtetések nyilvánosan elérhetőek lesznek a HungAIRy LIFE integrált projekt honlapján, ahol a kutatással kapcsolatos további információk is megtalálhatók.
A LIFE IP HUNGAIRY (LIFE17 IPE/HU/000017) projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg.