„Forró” nyárra készülnek a magyarországi szakszervezeti konföderációk, az Autonómok szerint a kormány az OÉT megszüntetésére készül azzal, hogy elutasítja a háromoldalú társadalmi párbeszédet, és aggodalmukat más konföderációk vezetői is osztják, ezért a megkérdezett érdekvédők szerint újabb, közös szakszervezeti fellépés lesz a nyáron.
Borsik János, az Autonómok elnöke az MTI-nek úgy vélte, hogy a társadalmi párbeszédet nem helyettesíti a „nemzeti konzultáció”. „Úgy látszik a kormányról egyszerűen leperegnek a szakszervezetek egyeztetést sürgető felhívásai” – mondta. A konföderáció a társadalommal, a munkavállalókkal szembeni „pimaszságnak” tartja a kormány viselkedését.
Borsik János elmondta: mivel a szakszervezetek úgy látják, hogy a kormány viselkedése veszélyezteti a munka- és társadalmi békét, érlelődik egy újabb közös szakszervezeti fellépés.
Ezt erősítette meg az MSZOSZ is. A szövetség hangsúlyozta, hogy a munkavállalók problémái konföderációtól függetlenül azonosak, ezért érdekeiket együttesen kell képviselniük.
Gaskó István, a LIGA elnöke ugyan a közös akciót nem erősítette meg, de emlékeztetett arra, hogy a konföderáció már megkezdte egy országos figyelmeztető sztrájk előkészítését. Hozzátette ugyanakkor: közös tiltakozásra lenne szükség például akkor, ha a kormány megszüntetné az érdekegyeztetés lehetőségét.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke is azt erősítette meg az MTI-nek, hogy intenzívebbé váltak az utóbbi időben az egyeztetések egy közös fellépésről. Úgy vélte, hogy az információ hiánya, a hírek és gyakran a rémhírek „borzolják a munkavállalók idegeit”, amelyen csak a tárgyilagos tájékoztatás, az érdekegyeztetés segíthetne, az OÉT összehívására utaló jelet azonban Palkovics Imre szerint sem lehet látni.
Az elnök emlékeztetett arra: bár reményeik szerint a rendvédelmi dolgozóknál a helyzet megoldódik, a nyugdíj átalakítások híre, terve feszültséget okoz a közlekedési dolgozóknál is, míg a Munka törvénykönyve tervezett átalakítása a kkv-k és a pedagógusok tiltakozását válthatja ki.
Kuti László, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) elnöke is hasonlóan nyilatkozott, mint mondta az akció időpontjáról és helyszínéről még nem döntöttek. „Erről tárgyalunk” – mondta.
Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke arról számolt be, hogy a közös fellépés folytatása lenne az április 9-én, az Európai Szakszervezeti Szövetséggel közösen rendezett megmozdulásnak. A kormány – véleménye szerint – semmibe veszi a szakszervezeteket és leértékeli a szociális párbeszédet, ami, mint hangsúlyozta, idegen az EU gyakorlatától. Különösen a soros uniós elnökség ideje alatt érthetetlen – tette hozzá.
Kifogásolta, hogy az OÉT az idén még nem ülésezett, holott a kormány több, a munkavállalókat sújtó intézkedésről is határozott. Megerősítette: olyan hírek is szárnyra kaptak, hogy a kormány az OÉT megszüntetésére készül.