Pécs is részt vesz abban a nemzetközi-európai projektben, mely fotósok és írók alkotásain keresztül mutatja be a koronavírus-járvány és a vírusvédelmi intézkedések által megváltozott Európa új valóságát.
Egy kifejezetten érdekes, Európán átívelő projekt a fényképek és a szavak erejével, művészek egyéni látásmódján keresztül kívánja bemutatni a koronavírus-járvány kitörését követően kialakult karanténhelyzet sokat mondó, fura, soha nem látott pillanatait. Az „Európa otthon” („Europe at Home”) nevű nemzetközi akciót a 2027-es Európa Kulturális Fővárosa címre pályázó portugáliai Faro kezdeményezte, felhívásukra sok-sok európai város delegált fotósokat és írókat a projektbe. Magyarországról Pécs mint volt EKF-város, és Veszprém mint leendő EKF-város vesz részt a programban.
A jelenleg 20 város 40 alkotóját (20 fotóst és 20 írót) felsorakoztató „Európa otthon” célja, hogy egyfajta közös európai memóriabankot hozzon létre, ami azt az újfajta valóságot tükrözi, amit a vírusjárvány következtében tapasztalunk. A fotósok képeiből, valamint a szépírók, aktivisták, publicisták, bloggerek, tudósok, zenészek, újságírók szövegeiből egy sajátos, új szemszögből megfogalmazott pillanatképet kaphatunk arról, hogy ők hogyan élik meg ezt a precedens nélküli helyzetet, például a nyilvános és személyes terek szociális távolságtartás következtében történt változásait.
Pécs, Veszprém és Faro mellett a következő városok delegáltak eddig képeket és írásokat a projektbe:
Bodø (Norvégia), Kolozsvár (Románia), Chemnitz és Hildesheim (Németország), Esch (Luxemburg), Kaunas és Plungé (Litvánia), Leeuwarden (Hollandia), Maribor és Piran (Szlovénia), Újvidék (Szerbia), Oulu (Finnország), Plovdiv (Bulgária), San Sebastian (Spanyolország), Tartu (Észtország) és Valletta (Málta).
Íme pár kép a projektben részt vevő fotósoktól, szerte Európából:
És akkor íme Müller Andrea fotóriporter képei a vírusvédelmi szabályoktól megváltozott Pécsről:
Az irodalmi szekcióban Pécset Fodor Janka író képviseli „Változó tereim” című művével, melyet az „Európa otthon” oldalán angolul, a pécsi Jelenkor irodalmi és művészet folyóirat honlapján pedig magyarul olvashatunk.
Mindezen felül a projekt felhívja a figyelmet arra is, hogy a járványveszély során lezárt európai országhatárok jelensége hatalmas kihívást gördített az országainak együttműködésén, közösségükön és átjárhatóságukon alapuló Európai Unió elé. Az „Európa otthon” legfőbb kérdésfelvetése a következő: képesek lesznek-e a járvány után újra egymás felé fordulni az unió országai?